İnşaatçılar birinci el konut için destek bekliyor

İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, ipotekli konut satışlarında aralık ayında yaşanan yüzde 70'lik düşüşe dikkat çekerek; birinci el konutlar için özel kredi faiz oranının belirlenmesi gerektiğini söyledi.

İnşaatçılar birinci el konut için destek bekliyor

Türkiye genelinde konut satışları 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 11.2 artışla 1.5 milyon adet oldu.

İpotekli satış olarak adlandırılan konut kredili satışlar ise 2020’de yüzde 72.4 artarak 573 bin337 adet olarak gerçekleşti.

TÜİK tarafından açıklanan konut satış istatistiklerine göre, Aralık ayı özelinde ise konut satışları yüzde 47.6 düşüşle 105 bin 981 adet oldu. İpotekli satışlar da Aralık’ta yüzde 70.9 gerileyerek 14 bin 631’e indi.

Verileri değerlendiren İnşaatçılar Derneği (İNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım şunları söyledi:

DESTEK İKİNCİ ELE YARADI: Beklenen gerçekleşti ve tarihi sınır olan 1,5 milyon adetlik seviyede gerçekleşen satışla 2020'yi tamamladık. Bu rakam 2021 için bize umut verdi. Sektörün tek başına bu rekor satışı tamamlaması çok zordu. Kamu bankalarının faiz desteği ile bu satışı gerçekleştik. 2020'deki faiz desteği yatırımcıya ve 2. El konut satışlarına yaradı. 2021'de benzeri bir destek ve teşvikin 1. El konut piyasasına verilmesini umuyoruz. Artan maliyetlerin desteğini alan bir fiyat artışının önüne geçmek için yapılması gereken en doğru stratejinin, 1. el arzını artırarak fiyat dengesi sağlamaktır diye düşünüyoruz.

BİRİNCİ ELE ÖZEL FAİZ: Merkez Bankası politikası, kısa vadede radikal bir faiz düşüşü beklenmemesi gerektiğini işaret ediyor. Ancak sektörün desteklenmesi ve deprem gerçeği altında risksiz konutların tabana yayılması için gayrimenkul alımlarında –özellikle 1. El- faizlerin düşürülmesini bekliyoruz. Bunun yanı sıra faiz maliyetlerini minimuma çekecek olan ikincil piyasaların devreye girmesini; mortgage kredileri için yasal adımların atılmasını gerektiğinin altını çiziyoruz. 2021'de gerileyen döviz kuru ve güven katsayısı giderek artan makro veriler, yatırım amaçlı konut alacaklar için de yeni bir fırsat yaratacaktır. Tasarruflarını dövizde değerlendirenler yavaş yavaş güvenli limana girmeye başladı. Bu nedenle özellikle ikinci el konut satışlarındaki artışın temelinde tasarruf araçların arasında değişim olduğunu söylemek mümkün. Dövizden yeterli kar sağladığını düşünen yatırımcılar, yavaş yavaş gayrimenkule dönüş yapıyor.

YABANCI SATIŞ REKORU BEKLİYORUZ: Pandemi sürecinde uluslararası uçuşların olmaması, yabancı satışlarını da olumsuz etkilemesine rağmen 40,8 bin adetlik satış oldukça iyi bir seviye. 2021'de bu rakamı 50 bin seviyesinin üzerine taşımalıyız. 2021'in ikinci çeyreğinden itibaren yabancılara satışın tekrar hız kazanacağına ve 50 bin seviyesine ulaşarak yeni bir rekor kırılacağına inanıyoruz. Çin ve Hindistan'ın Türkiye'ye ilgisinin artarak devam edecek olması ve fiyatların döviz bazında çok ucuz olması, bu beklentimizi güçlendiriyor.

PROJE KONSEPTLERİ DEĞİŞECEK: Sonuç olarak konut içinde bulunduğumuz yılda konut talebindeki tercihlerin artık daha spesifik olacağını düşünüyorum. Pandemi nedeniyle çalışma hayatının evden yapılmaya başlanması, sektörümüzün de buna yönelik tasarım ve projelendirme detaylarında köklü değişiklikler yapmasına neden olacak; yeni, nitelikli, müşterilerin değişen ihtiyaçlarına da cevap verecek, sağlıklı yaşam alanlarının talep göreceğini ve bunun yeni projelerle destekleneceği bir yıl olacağını düşünüyoruz.

Konut satışları çakıldı İlginizi Çekebilir Konut satışları çakıldı
Loading...