14 milyonluk dolandırıcılık davasında rekor ceza

Vatandaşları boş kağıtlara attırdıkları imzalarla borçlandırıp icra takibi başlatmaktan yargılanan iki sanığa 45 yıl hapis ve 281 bin TL para cezası verildi Vefat eden mağdurun kızı, "Keşke babam bugünleri görseydi" diyerek gözyaşlarına hakim olamadı.

14 milyonluk dolandırıcılık davasında rekor ceza

Antalya’nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde vatandaşları boş kağıtlara attırdıkları imzalarla borçlandırıp icra takibi başlattıkları ve yaklaşık 14 milyon lira dolandırdıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan iki sanığa toplamda 45 yıl hapis ve 218 bin lira para cezası verildi.

Manavgat 2. Ağır Ceza Mahkemesindeki karar duruşmasında Hayrettin Şahbaz ve Nuriye Ekinci ile 25 Mayıs'ta yaşamını yitiren Recep Yaşa'nın kızları ile tarafların avukatları hazır bulundu. Mahkeme, tutuksuz yargılanan sanıkladanr Mustafa Ç.’yi evrakta sahtecilik ve nitelikli dolandırıcılık suçlarından 31 yıl hapis ve 181 bin TL para cezası, Himmet D.’yi ise 14 yıl 2 ay hapis ve 100 bin TL para cezasına çarptırdı.

Olayın mağdurlarından Nuriye Ekici, uzun yıllar Almanya'da çalışıp para biriktirdiğini, yatırım yapmak için Alanya'ya geldiğini belirterek “İyi niyetim sayesinde yapmak istediğim her işte dolandırıldım. Elimdeki alacak senetleriyle gittiğim, aynı zamanda hemşehrim olan avukatımın yanında Mustafa Ç. bulunuyordu. Avukatımın isteği doğrultusunda senetlerin arkasını imzaladım ve Mustafa Ç.’ye teslim ettim. Ne olduysa ondan sonra oldu. Alacaklıyken borçlu duruma düştüm. Başta evim olmak üzere elimde avucumda ne varsa kaybettim” dedi.

Babasının vasiyeti üzerine davanın peşini bırakmadıklarını belirten Şenay Çizmeci, gözyaşlarına hakim olamadı. Çizmeci, “Keşke babam da bugünleri görseydi. Babam Recep Yaşa 2.5 senedir dolandırıcılara karşı bir hukuk mücadelesi veriyordu” dedi. Antalya’nın Manavgat ve Alanya ilçelerinde vatandaşları boş kağıtlara attırdıkları imzalarla borçlandırıp icra takibi başlattıkları ve yaklaşık 14 milyon lira dolandırdıkları gerekçesiyle tutuksuz yargılanan iki sanığa toplamda 45 yıl hapis ve 218 bin lira para cezası verildi. (İHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...