2021 imsak vakitleri: Ankara, İzmir, İstanbul sahur vakti kaçta? İl il sahur saatleri…

Ramazan ayında bir sonraki gün oruç niyeti için sabah sahura kalkarak vatandaşlar il il imsak vakitlerini haberimizden görebilirler. Peki Ankara'da sahur vakti ne zaman? İstanbul'da sahur vakti kaçta? İzmir'de imsak ne zaman? İşte tüm bu soruların yanıtı ve Diyanet il il imsak vakitleri...

2021 imsak vakitleri: Ankara, İzmir, İstanbul sahur vakti kaçta? İl il sahur saatleri…

İslam dünyasının en değer verdiği aylardan olan Ramazan Ayı'nda ilk hafta geride kaldı. Oruç tutarak ibadetini yerine getirenler bu geceki sahur ile bir sonraki günün orucuna niyet edecek. Ülkemizde de ezan saatlerinin tam olarak kaçta olduğu takip ediliyor. Ankara'da sahur vakti ne zaman? İstanbul'da sahur vakti kaçta? İzmir'de sahur saat kaçta? gibi soruların yanıtını haberimizden görebilirsiniz.

TÜM İLLERİN SAHUR VAKİTLERİ

İL İL SAHUR VAKİTLERİ

ANKARA SAHUR VAKTİ

 

İSTANBUL SAHUR VAKTİ

İZMİR SAHUR VAKTİ

 

TÜM İLLERİN SAHUR VAKİTLERİ

SAHUR YEMEĞİNİN DİNDEKİ ÖNEMİ NEDİR?

Sahur yemeği, oruç tutacak kişilerin imsak vaktinden önce gece yedikleri yemektir. Hz. Peygamber (s.a.s.) sahura kalkmış ve bunu ümmetine de tavsiye etmiştir. Resûl-i Ekrem (s.a.s.), sahur yemeğinde “bereket” olduğunu ifade etmiş ve sahur yemeğinin, müslümanların orucu ile ehl-i kitabın orucu arasındaki en önemli farklardan biri olduğunu belirtmiştir. Onun sahurla ilgili söz ve uygulamalarından hareketle fakihler, sahura kalkmanın ve sahuru geciktirmenin sünnet olduğunu söylemişlerdir.

Âlimler, sahurun oruca dayanma gücü verdiğini, maddi-manevi bereketlere vesile olacağını bildirmişlerdir. Çünkü kişi sahura kalkmakla seher vaktini uyanık geçirmiş ve bu vakitte hem dua hem de istiğfar etmek suretiyle cennet ehlinin özelliklerine sahip olmuştur. Bu şekilde manevi lezzetlerle başlanan oruç daha canlı, daha şevkli tutulur. Bu tür maddi-manevi bereketleri olan sahur, ihmal edilmemelidir.

ORUÇ İÇİN NASIL VE NE ZAMAN NİYET EDİLİR?

Niyet etmek orucun şartlarındandır. Niyetsiz oruç doğru kabul edilmez. Kalben niyet etmek yeterli ise de niyeti dil ile ifade etmek gerekmektedir. Oruç için sahura kalkılması da niyet sayılır.

Ramazan orucu, belli günlerde tutulmak üzere adanan oruçlar ile nafile oruçlar için niyet etme vakti, güneşin batması ile ertesi gün tepe noktasına gelmesi öncesine kadarki süredir Ancak imsaktan sonra yapılacak niyetin geçerli olması için bu vakitten itibaren bir şey yenilip içilmemiş, oruca aykırı bir iş yapılmamış olması gerekir. Aksi takdirde gündüz niyet caiz olmaz. Bu oruçlar için, “yarınki orucu tutmaya” şeklinde mutlak niyet yeterlidir. Bununla birlikte geceden niyet edilmesi ve “yarınki Ramazan orucuna” şeklinde orucun belirlenmesi daha faziletlidir. Ramazanın her günü için ayrı niyet edilmesi gerekir.

Kaza, keffaret ve bir zamana bağlı olmaksızın adanan oruçlar için gün batımından itibaren en geç imsak vaktine kadar niyet edilmiş olmalıdır. Bu tür oruçlara niyet edilirken, “falanca kaza, keffaret veya adak orucuna” şeklinde belirtilmesi gerekir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...