4.2 milyar lira borcu olan AKP’li belediyeden 4 milyonluk festival

Bursa Büyükşehir Belediyesi, üç ayrı festival ve hediyelik eşya ihalesi yaptı. İhalenin şartnamesine göre festivale katılacak sanatçılara limuzin, özel uçak ve helikopter hizmeti sağlanacak. Hediye dağıtılacak.

4.2 milyar lira borcu olan AKP’li belediyeden 4 milyonluk festival

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 30 Haziran 2021'de yayınladığı genelge ile kamu kurum ve kuruluşlarının uluslararası toplantılar ile milli bayramlar hariç kutlama ve organizasyonlarda tasarrufa gitmesini istedi. Yemek, kokteyl gibi davetlerin yanı sıra hediye verilmesi de yasaklandı. Ancak Erdoğan'ın genelgesine AKP'li belediyeler uymadı.

GENELGEYE RAĞMEN

4.2 milyar lira ile en borçlu belediyeler arasında yer alan AKP'li Bursa Büyükşehir Belediyesi, üç ayrı festival ve hediyelik eşya ihalesi yaptı. AKP'li belediye, ihaleyi 8 Haziran 2021'de gerçekleştirdi. 59. Uluslararası Bursa Festivali, 25. Uluslararası Bursa Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali ve 19. Uluslararası Bursa Karagöz Kukla ve Gölge Oyunları Festivalleri için organizasyon hizmeti satın alınacağı duyuruldu.  30 Haziran'da yayınlanan “Tasarruf genelgesi” de belediyeye geri adım attırmadı. 5 Temmuz 2021'de bu üç festival için 3 milyon 997 bin 200 TL'lik sözleşme imzalandı.

SANATÇIYA UÇAK VE LİMUZİN

İhalenin teknik şartnamesinde; festivallerin reklamının yapılacağı, albüm ve hediyelik eşya dağıtılacağı belirtildi. 11 Ağustos'ta başlayan 59. Uluslararası Bursa Festivali'nde şarkı söyleyecek  tanınmış sanatçılara limuzin, özel uçak, helikopter vb. ile VIP ulaşım sağlanacağı, konuklara plaket, çiçek, hediyelikler verileceği vurgulandı. Bursa Büyükşehir Belediyesi, geçtiğimiz yıl da dört festival için 2 milyon 965 bin TL ödemişti.

17 milyar zarar eden THY itibardan tasarruf etmiyor İlginizi Çekebilir 17 milyar zarar eden THY itibardan tasarruf etmiyor Tasarruf genelgesinden 1.5 ay sonra devlete 12.4 milyon TL'ye araç İlginizi Çekebilir Tasarruf genelgesinden 1.5 ay sonra devlete 12.4 milyon TL'ye araç