8 tütüncü bayramı cezaevinde geçirecek

Yetki belgesiz tütün satışını yasaklayan düzenlemeyi protesto amacıyla düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle tutuklanan 10 tütün üreticisinin itirazları sonucu Abuzer Çalğan ve Abdurrahman Özbayrak tahliye edilirken, 8 kişinin ise tutukluluğunun devamına karar verildi.

8 tütüncü bayramı cezaevinde geçirecek

Adıyaman 2. Sulh Ceza Hakimliği tarafından Kanuna Aykırı Toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen dağılmama, ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama, kamu kurum faaliyetlerini cebir ve tehdit kullanarak engellemek, suç  işlemeye alenen tahrik etme suçlarını işledikleri gerekçesiyle tutuklanan 10 kişiden 9'u için Adıyaman 1. Sulh Hukuk Hakimliği'ne başvuruda bulunuldu.

İtirazları görüşen hakimlik, tutuklulardan Abuzer Çalğan ve Abdurrahman Özbayrak'ın tahliyesine karar verdi. Hakimlik, Ozan Özer, Bülent Göksu, Mehmet Yaylagül, Turgay Yıldız, Ali Yaprak, Mustafa Sonkaya,Cemal  İlik'i tutukluluklarının devamına karar verdi. Tutukluluğa itiraz etmeyen Mehmet Beytullah Alagöz'ün de tutukluluğunun devam edeceği bildirildi.

“BU VİCDANSIZLIĞA SON VERİN”

Sosyal medya hesabından tutuklamalarla ilgili karar verilmeden önce tepkisini dile getiren CHP Adıyaman Milletvekili  Abdurrahman Tutdere şunları belirtti:

* Emekleri için, çocuklarının geleceği için, onuru ve anayasal hakkını kullanarak direnen tüm tütün üreticileri cezaevinde. Tütüncülere yapılan bu muamele vicdansızlıktır.

* Bir an evvel tütün üreticilerini serbest bırakın. Tütün üreticileri bayramı çocuklarıyla beraber geçirsinler. Başta rahatsızlığı belgeli olan Cemal İlik olmak üzere, haksız yere cezaevinde tutulan diğer tütün üreticilerimizin de serbest bırakılması gerekmektedir. Bu vicdansızlığa son verin.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...