9.8 TL’lik PCR testini 200 TL’ye almışlar

Covid-19 salgını da halkın parasının bol keseden saçıldığı alana dönüştü. Sağlık Bakanlığı’nın 9.8 liraya satın aldığı PCR test kitlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası’nın (İLBANK) pazarlık usulü ihaleyle 200 liraya aldığı ortaya çıktı.

9.8 TL’lik PCR testini 200 TL’ye almışlar

Covid-19 salgını da halkın parasının bol keseden saçıldığı alana dönüştü. Sağlık Bakanlığı’nın 9.8 liraya satın aldığı PCR test kitlerini Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı İller Bankası’nın (İLBANK) pazarlık usulü ihaleyle 200 liraya aldığı ortaya çıktı.

Çevre Bakanlığı, söz konusu PCR test kitlerini İLBANK'ın kritik görevlerde bulunan veya afet bölgelerinde çalışan personellerine test yapılması için satın alındığını savundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, en son yaptıkları ihalelerle PCR test kitlerini 9.8 liraya aldıklarını açıklamış ve bu fiyatın üzerinde fiyat olamayacağını söylemişti.

Koca, “83 milyon emin olsun, burada bulunduğumuz müddetçe vatandaşımızın lehinde her türlü tedbiri alma noktasında gayret içinde olacağız” demişti.

TEST SAYISI AÇIKLANMADI

İLBANK sahada çalışan personeline 12 ay boyunca Covid-19 testi yaptırmak amacıyla geçen yılın sonunda PCR test hizmeti alım ihalesi düzenledi. Pazarlık usulüyle yapılan ihalenin sonunda TRG Seyahat Acentesi Turizm A.Ş firmasının 300 bin liralık teklifi kabul edildi ve firmayla sözleşme imzalandı. Ancak 300 bin liralık bedel karşılığında kaç adet PCR test kiti alınacağı açıklanmadı.

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin

200 BİN TL'Yİ 1.500 TESTE VERMİŞLER

CHP Balıkesir Milletvekili Dr. Fikret Şahin, Çevre Bakanlığı’na verdiği yazılı soru önergesiyle 300 bin lira karşılığında firmadan kaç adet PCR testi alınacağını ve kaç kişiye test yapılacağını sordu. Çevre Bakanlığı bu sorular üzerine sözleşme kapsamında firmadan alınan PCR test kiti sayısının bin 500 adet olduğunu açıkladı. Böylece İLBANK'ın her bir test için firmaya 200 lira ödeyeceği ortaya çıktı.

RANTIN İTİRAFI

İhaleyi SÖZCÜ'ye değerlendiren Dr. Şahin, kamuoyuna açıklanmayan test başı maliyetin 200 TL olduğunu ancak soru önergesiyle öğrenebildiklerini belirtirken, “Oysa Sağlık Bakanı Fahrettin Koca PCR testlerinin 9.8 liraya temin edildiğini, hatta daha önceden 32 liraya 1.7 milyon adet temin edilen testlerin geriye dönük faturalandırılarak 9.8 liraya çekildiğini açıklamıştır.

Test kitinin fiyatı 9 lira 80 kuruş ise neden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bu kite 200 lira ödemiştir? Ne yazık ki söz konusu ihaleyle kamu kaynaklarının göz göre göre israf edildiğine bir kez daha şahit oluyoruz” dedi.

Covid-19 salgınıyla birlikte yandaş şirketlere yeni bir rant kapısı sağlandığı yorumunu yapan Şahin, “Bu olağanüstü dönemde dahi, iktidara yakın firmalar zengin edilirken, vatandaş hayat pahalılığı içerisinde yaşamını sürdürmeye çalışıyor. Sağlık Bakanlığı bu testleri 9.8 liraya alırken, Çevre Bakanlığı'nın 200 lira ödemesi sağlık sektöründeki rantın itirafıdır” dedi.

BAKAN KOCA 9.8 TL DEMİŞTİ 
Sağlık Bakanı Koca, test fiyatlarına ilişkin açıklama yaparken, Çin'den ithal edilen PCR kitlerine başlangıçta 8.75 dolar ödediklerini ancak yerli kitlerin üretilmesiyle fiyatların düştüğünü, 6 firmanın teklif verdiği ihalede test fiyatının 9.8 lira olduğu açıkladı. Dünyada kit fiyatlarının 1.4 dolara kadar düştüğünü, bakanlık olarak 9.8 liranın üzerinde hiçbir kiti almadıklarını belirten Koca, 83 milyon halkın çıkarlarını koruyacakları sözünü vermişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...