AKP’den torba teklifte değişiklik önergesi! Süre 1 yıl oldu

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Genel Kurulu'nda görüşmeleri süren, torba teklifin 11'inci maddesinde değişikliğe gidildi. AKP'nin verdiği değişiklik önergesi ile; mevcut teklifte yer alan ek gözaltı sürelerine ilişkin düzenlemede 3 yıllık süre 1 yıl olarak düzenlendi.

AKP’den torba teklifte değişiklik önergesi! Süre 1 yıl oldu

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Nimetullah Erdoğmuş Başkanlığı’da toplandı. Genel Kurul’da ekonomiye ilişkin düzenlemeler içeren Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin 2 gündür süren görüşmelerde şu ana kadar ilk 11 maddesi kabul edildi.

Kabul edilen maddelere göre; güvenlik korucularının aylık ücretlerinin, asgari ücretin altına düşmesi halinde aradaki fark tazminat olarak ödenecek.

Diş protez laboratuvarlarında, diş protez teknisyenleri ve diş protez teknikerlerine ait iş ve işlemlerde yardımcı olmak üzere 31 Aralık 2011 ile 23 Kasım 2015 arasında Sağlık ve Milli Eğitim Bakanlıkları arasında düzenlenmiş olan protokol kapsamında eğitim almış olan kişiler, yardımcı personel olarak çalışabilecek.

Kambiyo mevzuatı uyarınca faaliyet gösterecek firmalara, faaliyet izni veya yetki belgesi verilmesi aşamasında, hem katılımcıların mali gücünün tespiti hem de piyasaya girişlerin kontrolü amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığına ücret alma yetkisi verilecek.

Fabrikalarda kullanılan oksijen, azot ve argon ihtiyacını karşılayacak hava ayrıştırma tesislerinin ormanlık alanlarda kurulabilmesine izin verme yetkisi Tarım ve Orman Bakanlığında olacak.

2020 yılında meydana gelen depremlerde, binaları zarar gören vatandaşlar için devletin konut kredisi açma ve bina yaptırma yükümlülükleri ile ilgili yapılacak iş ve işlemlerde olası mağduriyetlerin giderilerek hak kayıplarının söz konusu olmaması, afetzedelere eşit ölçüde yardım eli uzatılabilmesi ve uygulama birliği sağlanması amacıyla düzenleme yapılacak.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumunda tabip ve eczacı olarak çalışanlara, döner sermayeden ek ödeme yapılacak.

DEĞİŞİKLİK ÖNERGESİ İLE 1 YIL OLDU

Torba kanun teklifinin görüşmeleri sırasında AKP’nin verdiği değişiklik önergesi ile, mevcut teklifte yer alan ek gözaltı sürelerine ilişkin düzenlemede 3 yıllık süre 1 yıl olarak düzenlendi.

Bu çerçevede terörle mücadelenin etkin bir şekilde sürdürülmesi amacıyla gözaltı sürelerinin, bazı suçlarla ilgili olarak yeniden düzenlemesi ve ek gözaltı süreleri getirilmesine ilişkin hükümlerin uygulaması 31 Temmuz 2021 tarihinden itibaren 1 yıl uzatılıyor. DHA

AKP'den yeni teklifte 'OHAL' revizyonu İlginizi Çekebilir AKP'den yeni teklifte 'OHAL' revizyonu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...