Akşener’den Erdoğan’a ‘Açları doyurun’ yanıtı

İYİ Parti lideri Akşener, "Neymiş, millet açmış. Bundan bahsediyorlar. Aç olarak dolaşanları, buyurun siz de doyuruverin" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a tepki gösterdi: Hay hay muhterem, kalk o sandalyeden. Devletin görevi açları doyurmak, çıplağı giydirmek, işsize iş vermektir.

İYİ Parti lideri Meral Akşener, esnaf ziyaretleri kapsamında Zonguldak’a geldi. Akşener, ziyaretini duyup çevrede toplanan esnafa ve evlerinin balkonlarından kendisini takip eden vatandaşlara seslendi. Akşener'in açıklamalarından satırbaşları şöyle:

BENİM DIŞIMDA GELEN YOK, AĞALAR NEREDE?

– Burada esnafla, dertli insanlarla konuşurken ben propaganda yapmıyorum o dükkanın içinde. Sadece sizi konuşuyoruz, Meclis'e getiriyoruz ve çözümü için talepte bulunuyoruz. Çok rahatsız oluyor ağalar… Bir şey daha görüyorum, benim dışında gelen yok. Ağalar nerede? Hadi genel başkanları geçtik, milletvekilleri gelmiyor. Siyaset, seçmenin özne olduğu, velinimet olduğu bir görevdir. Unutuldunuz… Nasıl müşteri, esnafın velinimetiyse; siyasetçinin de velinimeti seçmendir. Ben, sizin velinimet olmanız için geziyorum.

OYUNUZU O KADAR KIYMETLİ HALE GETİRİN Kİ…

– Söylemeye çalıştığım şey şu: Gerçek dertlerden kaçmak için, bir kere size gelmiyorlar. Ama size dönülüyor, deniliyor ki, ‘vah vah vah, şu şucuymuş; bu da bucuymuş…' Size ne, bana ne… İşsiz gencimin derdine çare aramak varken, ‘şu şucu, bu bucu…' Size ne? Ağaların işine yarıyor. Bundan sonra siz konuşulacaksınız. Yapmaya çalıştığım şey bu. Siz o oyu o kadar kıymetli hale getirin ki, ağalar benim gibi kafayı diksin, size doğru baksın.

SANDIKTA HER ŞEYİ DEĞİŞTİREBİLİRSİNİZ

– Seçmeni avucunun içinde taşımıyorlar, taşıttırmalısınız. Siz seçmensiniz, isterseniz her şeyi değiştirebilirsiniz. Nerede değiştirebilirsiniz? Sandıkta değiştirebilirsiniz. Neyle değiştirebilirsiniz? Oyla değiştirebilirsiniz. Oylarınızı ucuz etmeyin. Oylarınız o kadar pahalı olsun ki herkes gelsin, huzurunuzda hazır ola geçsin. Yalnız bu gezmelerim, tembel tenekeleri çok bozuyor. Ben geziyorum ya, ağalar gezemiyor. Ben ayakkabı eskitiyorum, ağalar koltuk eskitiyor.

HAY HAY MUHTEREM, KALK O SANDALYEDEN

– Safranbolu'da kahveci esnafı bana bir tane pankart verdi, “Açız… açız… açız…” yazıyor. Ben de onlara söz verdim, (pankartı) Meclis'te göstereceğim dedim. Gösterdim, ağa kızdı… Çok kızdı… Kahveci esnafına döndü dedi ki, “Nankörler…” Döndü bana dedi ki, “Madem bunlar açsa sen doyur…” Hay hay muhterem, kalk o sandalyeden. Devletin görevi açları doyurmak, çıplağı giydirmek, işsize iş vermektir.

KANAL İSTANBUL'UN YAPILMASINA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ

– Kanal İstanbul, İstanbul'a ihanettir. Pek çok ihanet yapıldı bu ülkenin doğasına, insanlarına; sonra hep çıkıp özür dilendi, ‘Allah'ım beni affet, milletim beni affet…' Ama Kanal İstanbul bu af dilemelerinin çok ötesinde olur. Çünkü orada attığınız her adım, bir daha geri dönülemeyecek derecede zarar verecektir. Bu ihaleye girecek yerli, yabancı herkese sesleniyorum; bu iktidar sandıkta vatandaşımızın oylarıyla, demokrasiyle gidiyor, seçimle gidiyor. 5 kuruş alamazsınız… Burada bu ihaleye girmemeleri gerekiyor. Bu İstanbul'a da, Türkiye'ye de ihanettir; Marmara Denizi'nin şu anda deniz salyasıyla denilen korkunç bir doğa problemiyle karşı karşıya kalması gibi… İstanbul'a bunun yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.

SEÇMEN, ‘ARTIK DAYANAMIYORUZ' DİYOR

– Seçmen erken seçim istiyor. Biz seçmenin sesiyiz, muhalefet böyle bir şey, ‘halkın avukatı' demek. Şimdi biz geliyoruz seçimlerde, (seçmenler) bize diyorsunuz ki, ‘biz sizi avukatımız tayin ettik, bekleyin bakalım.' İktidara da diyorsunuz ki, ‘hadi bizi yönetin.' Biz, vatandaşın avukatı olarak aynı zamanda iktidarı denetleyen, iktidarı yönlendiren bir pozisyondayız. Seçmen diyor ki, ‘Seçim isteyin, bu haksızlıklara dayanamıyoruz artık.

BİR SÜRÜ İDDİA VAR, KULAK ÜSTÜNE YATIYORLAR

– Bakın, kulak üstüne yatılıyor. Bir sürü iddia var. Bugün bir hanımefendi yanıma geldi, Youtube kanalında Atilla Uras'ın kızını izlemiş. Tankla otelin bahçesine girilmiş ya, hanımefendi onların anlatıldığı videoyu izlemiş. Benimle konuşan hanımefendinin bana söylediği şey şu: “Benim bir evim var, şimdi ben o videoyu izledim, benim bu evime de birileri gelip…” Kapının delindiği bir anlayışın, bir korkunun yaşandığı bir Türkiye ya…

BUNU YAPMADIKLARI İÇİN VATANDAŞ SEÇİM İSTİYOR

– Böyle bir sistemde Türkiye'yi yönetenler; hukukuyla, idaresiyle mutlaka ve mutlaka bu korkuların, bu endişelerin hem müsebbiplerini kenara koymak zorundalar hem de bu düşüncelerin, endişelerin ortadan kalkması için somut, hukuki, adaletli adımlar atmak zorundadırlar. Bunu yapmadıkları için vatandaş seçim istiyor. Bize diyorlar ki: Bunu seslendirin.

“BEN AÇ KALAYIM AMA LİYAKAT, ADALET OLSUN”

İYİ Parti lideri Meral Akşener, Zonguldak'taki esnaf ziyaretlerine Gökçebey ilçesinin ardından Merkez'de devam etti. Akşener, ardından Kozlu ilçesinde pazar yeri esnafını ziyaret etti.

İnşaat Mühendisliği bölümünden mezun olduğunu ancak iş bulamadığı için tekrar üniversite sınavına hazırlandığını belirten Samet isimli genç, “Liyakat istiyorum. Ben aç olayım ama liyakat olsun, adalet olsun. Benim tek istediğim bu. Ben ailemin verdiği emeklerin, senelerce harcadığı paraların karşılığını vermek istiyorum. Ben bıktım artık. Ben inşaat mühendisliği mezunuyum, matematik bölümü okumak için şu anda bir daha üniversiteye hazırlanıyorum. İnşaat mühendisliğinden, bu devletin sahip olduğu sistemden dolayı soğudum” sözleriyle Akşener'e dert yandı.

“PSİKOLOJİMİZ BOZULUYOR”

“Ben inşaat mühendisliği yapmak istemiyorum çünkü torpil dolu” diyen genç, “Psikolojimiz bozuluyor. KPSS'den 85 aldım ama atanamıyorum. Niye? Önümde 2 bin tane inşaat mühendisi var, atanamamak normal. Niye? Devlet, yap-sat yapa yapa devletin kendi inşaat mühendisine gereği kalmıyor. Bir tane inşaat mühendisi alıyor o kadar” ifadelerini kullandı.

“GENÇLERİN UMUTSUZ OLMASINA SEBEP OLMAK ÇOK KÖTÜ”

Akşener, gencin serzenişine, “Bir gencin gelecekle ilgili bu kadar umutsuz olmasına sebep olmak çok kötü bir şey” sözleriyle karşılık verdi.

“AZICIK SESİNİZİ YÜKSELTİRSENİZ ÇIBANBAŞI OLUYORSUNUZ”

Ziyaretler sırasında Akşener'in yanına gelerek yaşadığı ekonomik zorluğu anlatan üç çocuk babası bir vatandaş, “Bir kızım üniversiteyi kazandı, bir tane 10 yaşında kızım var, bir tane de 18 yaşında oğlum var. Zamanında çay-simit hesabı yapanlar bizi açlığa mahkum ettiler. İnanın ki bu derdimi birilerine anlatmak için uzun zaman bekledim ama azıcık sesinizi yükseltseniz çıbanbaşı oluyorsunuz, sonunuz belli: ya hapse atıyorlar, ya soruşturma açıyorlar… Zamanında çay-simit hesabı yapanlar neden bu halkı açlığa mahkum ettiler” diye sordu.

“SİZ HANGİ BİRİMİZİ DOYURACAKSINIZ?”

Akşener, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın muhalefete yönelik, “Millet açsa buyurun siz doyuruverin” sözlerine göndermede bulunarak, “Ben doyuracakmışım!” yanıtını verdi.

Vatandaş ise, “Siz hangi birimizi doyuracaksınız?” sorusuyla isyan etti.

“ESNAFIN ORTAK NOKTASI ERKEN SEÇİM”

Ziyaretlerinin ardından basın mensuplarının sorusunu cevaplayan Akşener, şu değerlendirmede bulundu:

“İnşallah dertlerine çare olacağız. Esnafın en ortak noktası seçim istemekti. Erken seçimi vatandaş istiyor, seçmen istiyor şu anda. Dolayısıyla biz de onların emrindeyiz.”

Siyasette 'aç olanları siz doyurun' tartışması! Muhalefetten Erdoğan'a sert tepki İlginizi Çekebilir Siyasette 'aç olanları siz doyurun' tartışması! Muhalefetten Erdoğan'a sert tepki İnce'den Erdoğan'a 'açlık' yanıtı İlginizi Çekebilir İnce'den Erdoğan'a 'açlık' yanıtı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...