Sözcü Plus Giriş

Andrey Karlov suikastinde karar açıklandı

Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Karlov'un suikast sonucu öldürülmesine ilişkin aralarında FETÖ elebaşı Fetullah Gülen'in de bulunduğu 28 sanık hakkında açılan davada karar açıklandı. Mahkeme, 3 sanığın ikişer kez, 2 sanığın ise birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Güncellenme: 17:29, 09/03/2021
Andrey Karlov suikastinde karar açıklandı

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davaya bazı tutuklu ve tutuksuz sanıklar ile avukatları katıldı. Bugünkü celsede sanıkların son sözleri soruldu. Suçsuz olduklarını öne süren sanıklar, beraat talebinde bulundu. Daha sonra mahkeme başkanı, yargılamanın bittiğini bildirerek sanıklar hakkındaki hükmünü açıkladı.

Mahkeme, sanıklar Şahin Söğüt, Ahmet Kılınçarslan, Salih Yılmaz, Hüseyin Kötüce ve Vehbi Kürşat Akalın’ın “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına karar verdi.

Bu sanıklardan Söğüt, Kılınçarslan ve Yılmaz, Karlov’u “terör amacıyla tasarlayarak öldürme” suçundan ayrıca birer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Kötüce ve Akalın ise Karlov’u “terör amacıyla tasarlayarak öldürmeye yardım” suçundan ayrıca 15’er yıl hapse mahkum edildi.

GÜLEN, TEKALAN VE USLU’NUN DOSYALARI AYRILDI

Mahkeme 7 sanığa “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan ceza verdi. Mahkeme, bu suçtan sanıklar Ramazan Yücel ve Hayreddin Aydınbaş’a 10 yıl 6’şar ay, sanıklar Ayşe Söğüt ve Kaan Bülbül’e 9’ar yıl, sanıklar Hasan Tunç, Sercan Başer ve Ufuk Gül’e 7 yıl 6’şar ay hapis cezası verilmesine hükmetti.

Sanık Mustafa Timur Özkan’a ise “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan 3 yıl 9 ay hapis verildi. 6 sanığın beraatına hükmeden mahkeme, aralarında örgüt elebaşı Fetullah Gülen, Şerif Ali Tekalan ve Emre Uslu’nun da bulunduğu firari 9 sanığın dosyasının ayrılmasını kararlaştırdı. (İHA)

İlginizi ÇekebilirFETÖ firarisi elbise dolabındaki gizli bölmede yakalandıFETÖ firarisi elbise dolabındaki gizli bölmede yakalandıİlginizi ÇekebilirEski istihbaratçı Basri Aktepe'ye FETÖ'den verilen ceza onandıEski istihbaratçı Basri Aktepe'ye FETÖ'den verilen ceza onandı

 

Yayınlanma Tarihi:16:50,