Ankara bayram namazı saat kaçta? Ankara namaz saati: İl il bayram namazı vakti…

Otuz gün boyunca oruçlar tutuldu, iftarlar açıldı; şimdi sıra Ramazan bayramına geldi. Her yıl olduğu gibi Ankara'da Ramazan bayramı sabahında, Müslüman erkekler cemaatle birlikte namaz kılacak. Diyanet’in belirlediği saate göre Ankara'da bayram namazı 06:08‘de kılınacak. Haberimizin içerisinde Ankara bayram namazı vakti yanı sıra il il bayram namazları saatleri yer alıyor.

Ankara bayram namazı saat kaçta? Ankara namaz saati: İl il bayram namazı vakti…

Türkiye bayrama hazırlanıyor, birçok vatandaş tarafından bayram namazı saatleri merak ediliyor. Her ilde olduğu gibi Ankara’da da bayram günü bayram namazıyla başlayacak, camiler bayram namazını eda edecek milyonlarca kişiyle dolacak. Ankara bayram namazı saatlerini haberimizden öğrenebilirsiniz. Ramazan Bayramınız mübarek olsun…

ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Başkent Ankara'da vatandaşlar bayram namazını Diyanet'in belirlediği saat olan 06:08‘de kılacak. İl il diğer bayram namazı saatlerini aşağıdaki link üzerinden Ankara’dan farklı şehirlerde bayram namazının saat kaçta kılınacağını öğrenebilirsiniz.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı'nın ilk günü güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır.

Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek'âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber'e çıkarak “Bayram hutbesi” ni okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “iki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

ANKARA'NIN ÖNEMLİ CAMİLERİ

Ağaç Ayak Cami
Ahi Elvan Cami
Ahi Yakup Cami
Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cami
Cenab-ı Ahmet Paşa Cami
Alaaddin Camii
Çiçekçioğlu Camii
Direkli Cami
Eskicioğlu Camii
Hacettepe Camii
Hacı Arap Camii
Hacı Bayram Camii
İbadullah Cami
Karacabey Camii
Kocatepe Camii

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...