Sözcü Plus Giriş

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden mülteci kadınların istihdamına destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Birleşmiş Millet Yüksek Komiserliği ile birlikte yürütülen “Mültecileri Güçlendirme Projesi” kapsamında istihdama kazandırmak üzere mülteci kadınlara dikiş eğitimi veriyor. Kurslar tamamlandığında 7 mülteci ve 7 Türk kadının bir araya gelerek kooperatif kuracağı açıklandı.

Güncellenme: 17:23, 04/01/2021
Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden mülteci kadınların istihdamına destek

Ankara Büyükşehir Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği kadın istihdamının desteklenmesi amacıyla “Mültecileri Güçlendirme Projesi” ile bir yandan kız çocuklarının okullaşmasına bir yandan da mültecilerin mesleki eğitimlerine öncelik veriyor.

Altındağ BELMEK'te açılan dikiş kursunda mülteci kadınlara gelinlik dikimi öğretilirken, kurs bitiminin ardından kurulacak kooperatif sayesinde mülteci kadınlar diktikleri gelinlikleri satarak ekonomilerine katkı sağlayacak.

BU YIL KURSLARDAN 60 KADIN YARARLANACAK

2020 yılında 20 mülteci kadının aldığı kurs tamamlanırken, bu yıl ise bu kurslardan haziran ayına kadar 60 mülteci kadın daha yararlanacak. Mülteci kadınlar kurs sonrası kuracakları kooperatif aracılığıyla diktikleri gelinlikleri satarak ekonomilerine katkı sağlayacaklar.

“PROJE SÜRDÜREBİLİR OLACAK”

“Mültecileri Güçlendirme Projesi” Asistanı Seren Zeynep Öztepe, Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği ile birlikte yürüttükleri çalışmanın temel amacının kadınları üretime teşvik etmek ve meslek kazandırmak olduğunu belirterek, şu bilgileri verdi:

“Kurslarımız haziran ayına kadar devam edecek. 2021 yılında devam eden pandemi süreci nedeniyle etap etap bu kurslardan 60 mülteci kadın yararlanacak. Kursumuz 6 hafta sürüyor. Kurslarımız bittiğinde de 7 mülteci ve 7 Türk kadın bir araya gelerek bir kooperatif kuracak. Bu kooperatif bir yandan bu projenin sürdürebilir olmasını sağlarken bir yandan da kadınların ev ekonomileri için gelir elde etmelerini sağlayacak.”

“MÜLTECİ KADINLARI DA İSTİHDAMA HAZIRLIYORUZ”

Sosyal Hizmet Daire Başkanlığı Kadın Danışma Merkezi koordinasyonunda mülteci kadınlara dikiş eğitimi verdiklerini söyleyen BELMEK Eğitmeni Havva Özyiğit de mülteci kadınları istihdama dahil ederek önemli bir destek sağladıklarını şu sözlerle anlattı:

“Bu projede görev almaktan mutluluk duydum. Bu kurslarda gelinlik yapımı için eğitim veriyoruz. Gelinliğin ilk aşamasından son aşamasına kadar kadınları beceri kazandırmayı amaçlıyoruz. Mülteci kadınları da istihdama hazırlıyoruz. Kurs sonunda mülteci kadınlar gelinlik dikmeyi öğrenmiş oluyor, meslek ediniyor.”

İlginizi ÇekebilirMansur Yavaş, vatandaşlardan özür dilediMansur Yavaş, vatandaşlardan özür diledi İlginizi ÇekebilirSon dakika... Mansur Yavaş, 2021 yılı asgari ücret miktarını açıkladıSon dakika... Mansur Yavaş, 2021 yılı asgari ücret miktarını açıkladı