Sözcü Plus Giriş

Ankara Çankaya’da 21 bina gece yarısı tahliye edildi

Ankara Çankaya'da, yakınındaki inşaat çalışmaları nedeniyle temelinde kayma olan ve istinat duvarı yıkılan 8 katlı apartman ile birlikte toplam 21 bina boşaltıldı. Boşaltılan binaların önünde dev yarıklar meydana geldi. Büyük panik yaşandı.

Güncellenme: 09:32, 10/04/2021

İstinat duvarının bir kısmı yıkılan 40 kişinin yaşadığı 11 daireli Bahar Apartmanı’nda çökme tehlikesi oluştu. Önündeki yol ile arasında yaklaşık 50 santim yarık oluşan ve her geçen dakika temelindeki toprak kaymasının devam ettiği apartman ile çevresindeki toplam 15 bina boşaltılırken, olay yeri günün ilk ışıklarında havadan görüntülendi.

Ankara'nın Çankaya İlçesi’nde hareketli bir gece yaşandı.  ektep Sokak’ta bir arsada yapımına başlanan inşaat çalışması sırasında temel kazısının bitişiğinde bulunan Altay Sokak’taki 8 katlı Açelya Apartmanı’nın temelinde kayma meydana geldi.

Binanın temelinde boşluk oluşmasıyla çökme tehlikesi meydana geldi. Bina sakinleri, gelen çatırtı sesleriyle panik yaşadı. İhbar üzerine polis, itfaiye, AFAD, UMKE ve belediye ekipleri bölgeye sevk edildi. Polis ekipleri, yıkılma tehlikesine karşı çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalan Açelya Apartmanı ile beraber toplam 21 bina tahliye edildi.

BAKAN SOYLU VE VALİ ŞAHİN OLAY YERİNE GELDİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Ankara Valisi Vasip Şahin, çökme tehlikesi yaşanan bölgeye gelerek yetkililerden bilgi aldı. Soylu, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’u da telefonla arayarak olayla ilgili kısa bir görüşme gerçekleştirdi.

MÜTEAHHİT GÖZALTINA ALINDI

Mektep Sokak’taki inşaatın müteahhidi ile kepçe operatörünün gözaltına alındığı öğrenildi. Konaklayacak yeri bulunmayan mahalle sakinleri, Ankara Valiliği ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin misafirhanelerine yönlendirildi. Misafirhanelere gitmek istemeyenlerin bekleyişinin ise sürdüğü öğrenildi. Burada bekleyenlere ve ekiplere çorba ikramında bulunuldu.

Bir vatandaşın cep telefonu ile çektiği yarıklar tehlikenin boyutunu gözler önüne serdi. Bina önünde bulunan asfalt yolun ayrıldığı görüntüler korkuttu.

Binaları çökme tehlikesi nedeniyle boşaltan Polis ekipleri sokağı güvenlik şeridi çekerek kapattı.Mahalle sakinlerinden Arif Demir, büyük iş makineleriyle hafriyat alınması sonucu, Açelya Apartmanı’nın temelinde kayma olduğunu ve binanın uçuruma doğru kaymaya başladığını söyledi.

Tahliye edilen binalardan birinde yaşayan Rıza Odabaşı ise “Binanın temelinde alttaki inşaat nedeniyle kazı yapıldı. Bir arkadaşım bize binanın bulunduğu sokakta asfaltta açılma olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.. (DHA-İHA)

 

İlginizi ÇekebilirArda Turan'ın kardeşinin otel inşaatı sebebiyle yıkılan binada bekleyiş sürüyorArda Turan'ın kardeşinin otel inşaatı sebebiyle yıkılan binada bekleyiş sürüyorİlginizi ÇekebilirTürkiye üflesen yıkılacak binalarla doluTürkiye üflesen yıkılacak binalarla doluİlginizi Çekebilir1,5 milyon kişi riskli binada oturuyor1,5 milyon kişi riskli binada oturuyor

 

Yayınlanma Tarihi:06:42,