Ankara’da bayram namazı saat kaçta? Ramazan Bayramı namazı saatleri…

Bayram geliyor birçok kişi bayram hazırlıklarına pandemi nedeniyle evlerinde devam ediyor. Ramazan Bayramı sabahına İslam alemi bayram namazıyla başlayacak. Bayram namazı corona salgını nedeniyle pandemi önlemleriyle camide kılınacak. İşte Ankara ve diğer iller için bayram namazı saatleri...

Ankara’da bayram namazı saat kaçta? Ramazan Bayramı namazı saatleri…

Bayram namazı ile bayram sabahına merhaba diyecek vatandaşlar için il il bayram namazı saatlerini derledik. Bayram günleri bayram namazı büyük önem taşıyor, geçen Ramazan Bayramı’nda salgın nedeniyle camilerde kılınamayan bayram namazı, bu sene önlemler altında camilerde kılacak. İşte Ankara için bayram namazı saati ve diğer iller için bayram namazı saatleri…

ANKARA BAYRAM NAMAZI SAATİ

Başkent Ankara’da vatandaşlar bayram namazını Diyanet’in belirlediği saat olan 06:08‘de kılacak. İl il diğer bayram namazı saatlerini aşağıdaki link üzerinden Ankara'dan farklı şehirlerde bayram namazının saat kaçta kılınacağını öğrenebilirsiniz.

İL İL BAYRAM NAMAZI SAATLERİ

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı, Ramazan Bayramı veya Kurban Bayramı’nın ilk günü güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır.

Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan (Ramazan veya Kurban) Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.

İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur . Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ve âyetleri dinler. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılır.

Ardından 2. rek’âta kalkılıp, eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde yapılarak namaz bitirilir.

Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi” ni okur. Sonra, dua edilir.

Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “iki salla bir bağla üç salla bir yat” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

ANKARA’NIN ÖNEMLİ CAMİLERİ

Ağaç Ayak Cami
Ahi Elvan Cami
Ahi Yakup Cami
Aslanhane (Ahi Şerafettin) Cami
Cenab-ı Ahmet Paşa Cami
Alaaddin Camii
Çiçekçioğlu Camii
Direkli Cami
Eskicioğlu Camii
Hacettepe Camii
Hacı Arap Camii
Hacı Bayram Camii
İbadullah Cami
Karacabey Camii
Kocatepe Camii

Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı'nda beslenme önerileri İlginizi Çekebilir Sağlık Bakanlığı'ndan Ramazan Bayramı'nda beslenme önerileri

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Ankara cami cemaat Corona Diyanet İslam kurban Ramazan saat kaçta Sağlık Sağlık Bakanlığı
Loading...