Sözcü Plus Giriş

Atatürk’ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndü

Atatürk’ün 1916 yılında ziyaret etmesi ve burada namaz kılması nedeniyle halk arasında Atatürk Camisi olarak bilinen ibadethane bir yıldır tamamlanamayan tadilat nedeniyle kapandı.

Başak KAYA
Güncellenme: 07:35, 11/06/2021
Atatürk’ün namaz kıldığı tarihi cami harabeye döndü

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, Bitlis'te tarihi Atatürk Cami'nin harabeye döndüğünü belirterek, 3 ay içinde tamamlanacak denen tadilatın bir yıldır sona ermediğini belirtti.

Tarhan, “Tarihi ibadethaneyi tadilat adı altında metruk bırakmak kimsenin haddi değildir” dedi. Tarhan şunları kaydetti:

BİR YILDIR KAPALI

“Eski adı Kureyş Cami olan daha sonra Gazibey Cami olarak adlandırılan ancak Atatürk'ün 1916 yılında ziyaret etmesi ve burada namaz kılması nedeniyle halk arasında Atatürk Camisi olarak bilinen ibadethane bir yıldır tamamlanamayan tadilat nedeniyle kapandı. Atatürk Cami'nin hali gerçekten üzücü.

Mustafa Kemal Atatürk, Bitlis'e geldiği zaman bu camide namaz kılmış. Bu caminin inşaatına baktığınız zaman terk edilmiş olduğunu görüyorsunuz. Vatandaş caminin kabahati adının Atatürk olması diyor. Ulu Önder'in aziz hatırasını yok etmek isteyenler bugün ibadethanenin tadilatını bitirmekten kaçınmaktadır. Halk mahallesindeki camide 1 yıldır ibadet edemiyor.”

İlginizi ÇekebilirAtatürk'ün ziyaret ettiği tarihi han ahır olarak kullanılıyorAtatürk'ün ziyaret ettiği tarihi han ahır olarak kullanılıyorİlginizi ÇekebilirAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini AKP tarihine çevirdilerAtatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi dersini AKP tarihine çevirdilerİlginizi ÇekebilirMeclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk ettiMeclis toplantısında Atatürk'e hakaret eden imam kınandı: AKP ve MHP grubu salonu terk ettiİlginizi ÇekebilirCami yalancılarıCami yalancıları
Yayınlanma Tarihi:05:30,