Bakan Hulusi Akar’dan Kabil Havaalanı açıklaması

'Türkiye'nin Afganistan'a Kabil Havaalanında güvenliğin sağlaması amacıyla  asker gönderecek mi?' sorusuna Milli Savunma Bakanı Akar, "Afganistan da mevcudiyetimiz zaten var. Şu anda asker gönderme gibi bir durumumuz söz konusu değil." cevabını verdi.

Bakan Hulusi Akar’dan Kabil Havaalanı açıklaması

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Rusya'nın, Karadeniz’de İngiliz destroyeri HMS Defender’a uyarı ateşi açmasına ilişkin soru üzerine Bakan Akar, yapılan açıklamaları takip ettiklerini belirtti. Farklı açıklamaların olduğuna işaret eden Bakan Akar, “Bu işin gerçeği nedir, ne değildir bu konuda arkadaşlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Önümüzdeki saatlerde bu konu daha net hâle gelecektir. Takip ediyoruz” yanıtını verdi.

AFGANİSTAN AÇIKLAMASI: ELİMİZDEN GELEN GAYRETİ GÖSTERDİK

Afganistan'daki Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işler tutulmasına yönelik faaliyetleri ele almak üzere ABD’den bir heyetin Türkiye'ye geleceğine yönelik bilgilerin sorulması üzerine Bakan Akar, “Afganistan ile bizim yüzyıllara dayalı tarihî, kültürel ilişkilerimiz var. Afgan halkı bizim kardeşimiz. Biz, kardeşlerimizin orada rahatı, huzuru, güvenliği için geçtiğimiz 20 yıl içinde diğer ülkelerle birlikte elimizden gelen her türlü gayreti gösterdik. Özellikle son 6 yılda da Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının işletilmesi, teknik destek sağlanması konusunda elimizden gelen gayreti gösterdik” diye konuştu.

Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanının birçok alandaki önemine vurgu yapan Bakan Akar, şunları söyledi:

*Bu noktanın çalışıyor olması Afgan kardeşlerimizin lehine olacaktır. Bu manada çeşitli ülkeler de çalışmalarını sürdürüyorlar. Biz de şu anda dahi orada işletmeyi yapan bir ülke olarak çeşitli ülkelerle temaslarımızı sürdürüyoruz. Şu anda temaslarımız var. Bu çerçevede yarın da ABD’lilerle bir görüşmemiz olacak. Onlar buraya bir heyet gönderdiler.

*Bununla yapmaya çalıştığımız husus; oradaki Afgan kardeşlerimizin güvenliğine ve refahına katkı sağlayabilecek şekilde neler yapabiliriz, bunun arayışı içindeyiz. Buna çalışıyoruz. Şu anda orada bizim mevcudiyetimiz zaten var. Şu anda herhangi bir şekilde bizim asker göndermek gibi bir durumumuz söz konusu değil. Diğer ülkelerle temasımızı sürdürüyoruz, onlarla beraber bir arayış içindeyiz.

*Önümüzdeki dönemde bu çalışmalar tamamlandığında nihai olarak gerekli tedbirler alınacak, bir plan hâline dönüşecek. Bizim için esas olan, Afganistan için Kabil Hamid Karzai Uluslararası Havalimanı önemli. 6 yıldan beri havalimanındayız. Oradaki mevcudiyetimizi devam ettirmek veya ettirmemek konusunda çalışmalarımızı, temaslarımızı sürdürüyoruz. Her şey Afgan halkının, Afgan kardeşlerimizin güvenliği ve refahı için, buna gayret gösteriyoruz.

“ÖZELLEŞTİRME YOK”

Meclis’e gelen Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumunun (MKEK) anonim şirket olmasını düzenleyen kanun teklifine yönelik eleştiriler hatırlatılarak değerlendirmesi sorulan Bakan Akar, şunları söyledi;

*İçinde bulunduğumuz dönemde yerli ve millî savunma sanayisinin gelişmesiyle ilgili yapılan çalışmaları görmek lazım. Bu konuda gurur verici oranlara ulaşıldı; kamuda, özel sektörde yoğun bir şekilde çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar içinde MKEK’in çok özel ve önemli bir yeri var.

*MKEK, yıllarca memleketimize hizmet etmiş, bizim gözbebeğimiz, son derece önem verdiğimiz bir kurumumuz. Çalışmalar sürerken, uzmanların da söylediği gibi, mevcut yapısıyla, hantal yapısıyla gerekli gelişmeleri sağlaması, ilerlemeyi sağlaması, ileri teknolojiyi kullanması pek mümkün değil.

*Bizim burada yapmaya çalıştığımız konu, MKEK’in modern bir yapıya kavuşması, bu hantal yapıdan kurtulması, rekabet gücünün gelişmesi, etkin ve esnek bir yapıyla ülkemize, milletimize daha iyi bir şekilde hizmet etmesine gayret gösteriyoruz. Kısaca söylemek gerekirse özelleştirme yok, orada çalışan kardeşlerimizin, evlatlarımızın özlük haklarının geriye gitmesi söz konusu değil.

Bakan Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşıyla görüştü İlginizi Çekebilir Bakan Hulusi Akar, ABD'li mevkidaşıyla görüştü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...