Bakan Soylu: Sele kapılan 1 kişi kayıp

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Artvin’de bugün etkili olan selde Murgul ilçesinde bir vatandaşla ilgili kendilerine kayıp bilgisi geldiğini belirterek “Telefon sinyali ve baz yeri veriyor ama vatandaşımıza ulaşmakta zorluk çekiyoruz. İlk baz yeri verdiği yerde ulaşmaya çalıştık, orada bulamadık, yeni bir baz yeri veriyor, oraya da arkadaşlarımız bakıyorlar. Bir yansıma olup olmayacağını düşünüyorlar. İnşallah sağ salim ulaşırız” dedi.

Bakan Soylu: Sele kapılan 1 kişi kayıp

Arhavi Gençlik Merkezindeki Afet Koordinayon Toplantısı sonrasında basın mensuplarına beraberindeki Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ile birlikte açıklamalarda bulunan Bakan Soylu, Arhavi'nin Boğaziçi Mahallesi hariç hemen hemen her yerine elektrik verildiğini söyledi.

“BURADA BİRAZ SABIR BEKLİYORUZ”

Bakan Soylu, şöyle konuştu:

* İnşallah yarın akşama kadar da Boğaziçi Mahallesi'ne arkadaşlarımız elektriği vermeyi planlıyorlar. Arhavi'nin su konusunda bir problemi var. problem şu, ana hat maalesef dere yatağının içerisinde kalmış oldu.

* Yoldaydı, yol gidince dere yatağının içerisinde kaldı. Bununla ilgili hem DSİ hem Karayolları hem de İller Bankası belediye ile birlikte ortak bir çalışma gerçekleştiriyorlar. Bunun ne kadar süreceği konusunda bir değerlendirme yapamıyoruz.

* Onun için bu konuda gerek içme suyu tedarikini sürekli olarak tırlarla birlikte içme suyu hem damacanalar hem de diğer şişelerle, pet şişelerle beraber getiriyoruz. Kullanma suyunda bir müddet bir kaç gün için buradan tekrar Arhavili vatandaşlarımız bizi bağışlasın ama hep beraber aldığımız karar çerçevesinde tankerle yapacağız.

* Bu esnada arkadaşlarımız da bu dediğimiz yukarıdan aşağıya gelen hattı, onu yolun üzerine almaya çalışacaklar. Burada biraz sabır bekliyoruz. Sel nedeniyle 30 köy yolu kapalıydı, 22'si açıldı, 8 köy yolu kapalı. Onu da yarın akşama kadar bitirmeyi planlıyoruz.

* Daha sonra da 19 yayla yolunda problem var. İnşallah onu da ertesi gün bitirmeye çalışacak arkadaşlarımız.

“CAN KAYBI BİLGİMİZ YOK”

Murgul ilçesinde sanayi sitesinin dışında çok büyük bir problem gözükmediğini ancak bir vatandaşın kayıp olduğu bilgisinin kendilerine geldiğini kaydeden Bakan Soylu, şunları belirtti:

* Bir vatandaşımızın Murgul'da öğleden sonra kayıp olduğu bilgisi var. Buna ait çalışma da gerçekleştiriliyor. Telefon sinyali ve baz yeri veriyor ama vatandaşımıza ulaşmakta zorluk çekiyoruz.

* İlk baz yeri verdiği yerde ulaşmaya çalıştık, orada bulamadık, yeni bir baz yeri veriyor, oraya da arkadaşlarımız bakıyorlar. Bir yansıma olup olmayacağını düşünüyorlar. İnşallah sağsalim ulaşırız.

* Arama kurtarma ekibimiz var. 48 kişilik bir arama-kurtarma ekibini de oraya sevk ettik. Şu ana kadar bir can kaybı bilgimiz yok. Bu sevindirici.

* Bir aramamız var. İnşallah ona da sağ salim ulaşırız düşüncesi içerisindeyiz. Tekrar geçmiş olsun.

“SEFERBERLİK HALİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise devletin bütün kurumlarıyla olayın üzerinde olduğunu hatırlatarak, şunları aktardı:

* Olağanüstü bir seferberlik var burada. İnşallah bu aferin izleri en kısa sürede ortadan kaldırmak için çok büyük bir gayretle bütün kurumlarımız çalışıyorlar.

* Ulaşım açısından sadece Arhavi-Ortaca yolunda bir sıkıntımız var. Arkadaşlarımız orada da çalışıyorlar. 30 adet köy yolundan 8 tanesinde sıkıntımız var.

* Yarın itibarıyla bunların hepsini açacağız. Haberleşmede de mobilde hiç bir sıkıntımız yok. Sabit abonelerde kısmen de olsa sıkıntılarımız var. Mobil istasyonlarımız da bölgede yedek olarak bekletilmekte.

* İnşallah en kısa sürede bu afetin izlerini ortadan kaldırmak için devletimiz bütün kurumlarıyla, bütün arkadaşlarımızla olağanüstü bir gayret gösteriyorlar.

* Her zaman olduğu gibi yine kısa zamanda bu olayın da üstesinden gelerek vatandaşımızın eski, afet öncesi durumuna bir an önce döndürmek için inşallah seferberlik halinde çalışıyoruz.

Öte yandan Murgul ilçesinde kayıp olan şahsın 43 yaşındaki kamyon şoförü Serdar Yiğit olduğu ve arama çalışmalarının sabah erken saatlerinden itibaren tekrar başlayacağı öğrenildi. İHA

Artvin ve Rize'de sel nedeniyle 3 bin abone elektriksiz kaldı İlginizi Çekebilir Artvin ve Rize'de sel nedeniyle 3 bin abone elektriksiz kaldı AFAD'dan Artvin ve Rize'deki sel felaketiyle ilgili açıklama İlginizi Çekebilir AFAD'dan Artvin ve Rize'deki sel felaketiyle ilgili açıklama

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...