‘Beyaz yürüyüş’ 3. gününde Bursa’da

Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi hekimler, "Emek Bizim, Söz Bizim" başlıklı mücadele programı kapsamındaki Beyaz Yürüyüş'ün üçüncü gününde Bursa'ya ulaştı.

‘Beyaz yürüyüş’ 3. gününde Bursa’da

Türk Tabipleri Birliği (TTB) üyesi hekimler, yaşadıkları sorunları ve taleplerini duyurmak için “Emek bizim söz bizim” sloganıyla  Ankara'ya başlattıkları ‘Beyaz Yürüyüş'ün üçüncü gününde Bursa’ya ulaştı.

“MAĞDUR EDİLDİK, YALNIZ BIRAKILDIK, HAKKIMIZ YENDİ”

Hekimler, İl Sağlık Müdürlüğü binası önünde yapılan basın açıklaması yaptı. Taleplerin karşılanana kadar eylemlerin başında olacaklarını belirten  Bursa Tabip Odası Başkanı Alpaslan Türkkan, şunları söyledi:

*”Sağlıkta Dönüşüm programının yürürlüğe girmesi ile birlikte hekimlerin iş yükü arttı. 2002’de hekime başvuru sayısı 3.1 iken dönüşüm programı ile birlikte yıllar içerisinde artış göstererek 9.8’e yükseldi. Bursa’da ise 10 oldu. İş yükünün 2022’de de artacağı görülmektedir.

*Sağlık Bakanlığı bütçe teklifi toplamı kaliteli sağlık hizmeti alınmasına odaklı değildir.  2022 yılı Bakanlığı’n bütçe teklifi toplumun kaliteli sağlık hizmetini karşılamayacaktır. Sağlık Bakanlığı’nın tedavi edici hizmetleri desteklediği açıktır. Bu durum toplum sağlığını olumsuz etkiler. Sağlık çalışanları tükendi.

*Çalıştığımız sağlık kuruluşlarında Covid-19 virüsüne uzun süre maruz kaldık. Halende kalmaktayız. Bundan da yakınmadık. Bugüne kadar 508 sağlık çalışanını kaybettik. Covid -19’un meslek hastalığı olduğunu defalarca dile getirdik. Tüm Dünya biliyordu ama karar vericiler, ‘Hastalığı çalıştığınız sağlık kuruluşunda aldığınızı nereden bilelim’ deriler. Mağdur ettiler, halkımızı yediler.

*Covid-19 ile mücadelemiz sürecek. Ancak, yöneticilerden gerekli desteği göremedik. Yalnız bırakıldık.  Kişisel koruyuculara zamanında ulaşamadık. Dağıtılan az sayıdaki malzeme de standartlara uygun değildi.

*Bursa’da salgının başladığı günlerde muayenede çalışan meslektaşlarımız kendileri için maske bulamadı. Hastalıkla sahada mücadele edilmesi yerine hastanelerde edilmesi tercih edildi. Kentlerin dışında inşa edilen şehir hastaneleri, pandemide çözüm olmadığı, başlı başına bir sorun olduğunu gösterdi.

*Bizler nitelikli sağlık hizmeti sunmak istiyoruz. Sağlıkta yaşanan çöküntünün sorumlusu sağlık çalışanları ve hekimler değildir.

*Bizler haftalık çalışma süremizin düzenlenmesini ve azaltılmasını, şiddete ve hastalıklara karşı güvenli, sağlıklı çalışma ortamlarının oluşturulmasını, Covid-19’un meslek hastalığı kabul edilmesini, 5 dakika da hasta muayenesi dayatmasına son verilmesini, verilemeyen verildiğinde de adaletsiz verilen ek ödeme yerine insanca yaşayabileceğimiz emekliliğe yansıyan hakkımız olan ücretlerimizi istiyoruz.”

Hekimler daha sonra Bursa Tabip Odası Başkanlığı önüne doğru yürüyüşe geçti.

Hekimler 'Beyaz Yürüyüş' başlattı: Seslerini duyurmak için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyorlar İlginizi Çekebilir Hekimler 'Beyaz Yürüyüş' başlattı: Seslerini duyurmak için İstanbul'dan Ankara'ya yürüyorlar

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...