Afganistan’da Taliban zulmünden kaçan göçmenler kaçak yollarla akın akın Türkiye’ye geliyor. Son olarak Niğde'de insan tacirleri yurt dışından getirdikleri kaçak göçmenleri otoyolda bıraktı. TIR'dan inip yerleşim yerlerine dağılan düzensiz göçmenlerden 7'sinin corona virüsü testleri ise pozitif çıktı.

Loading ...

Radikal dinci örgütlerin çatışma alanına dönen Afganistan'dan kaçan göçmenler akın akın Türkiye’ye geliyor. Amerikan askerlerinin çekilmesi ve Taliban güçlerinin ülkede geniş bir bölümü kontrol altına almaya başlamasıyla göç trafiğinin hızlandığı belirtiliyor.

Türkiye’ye daha çok İran sınırından Van, Ağrı illeri üzerinden kaçak yollardan giriş yapan göçmenler çeşitli illere dağılıyor. Bir vatandaşın kamerasına yansıyan görüntülere göre göçmen hareketliliği son olarak Niğde – Ankara Otoyolu’nda görüntülendi.

Olayda insan kaçakçıları TIR dorsesinde getirdikleri 100’ün üzerinde düzensiz Afgan uyruklu göçmeni yol üzerinde bıraktı.

7’SİNİN TESTİ POZİTİF ÇIKTI, YURDA YERLEŞTİRİLDİ

TIR’dan inip yerleşim yerlerine dağılan düzensiz göçmenlerden 7’sinin corona virüsü testleri pozitif çıktı.

Testlerinin pozitif çıkmasından dolayı yakalanan düzensiz göçmenler Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsünde yer alan Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Ömer Halisdemir Yurduna yerleştirildi.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Konuyla ilgili Niğde Valiliği'nden de yazılı açıklama gelmişti. Olayla ilgili soruşturmanın sürdüğü belirtilen açıklamada şu ifadeler kullanılmıştı;

* 16.07.2021 günü ilimiz Ankara -Niğde Otoyolu Hasaköy Mevkii civarında yaklaşık “100” düzensiz göçmenin bulunduğu ihbarı üzerine ilimiz Jandarma Komutanlığı görevlilerince söz konusu şahıslara yönelik yakalama çalışmalarına başlanılmıştır.

* Şu ana kadar “74” düzensiz göçmen yakalanmış ve işlemleri İl Göç İdaresi Müdürlüğümüzce sürdürülmektedir. Arazide ve çevre köylerde olduğu değerlendirilen geri kalan düzensiz göçmenleri yakalama çalışmaları devam etmektedir.

* Şahısları bölgeye getiren TIR’ın sahibi  gözaltına alınmış, olayla ilgili soruşturma başlatılmıştır. Gelişmeler ile ilgili kamuoyuna bilgi verilecektir.

İLGİLİ HABERTürkiye'ye Delta varyantı uyarısı! Sınırda büyük tehlike İLGİLİ HABERİnterpolün aradığı Aydınlı kaptan göçmen kaçakçılığı yaparken yakalandı İLGİLİ HABERDenizde sürüklenen 42 kaçak göçmen kurtarıldı Yayınlanma Tarihi: