CHP’li Çakırözer, ‘Gara operasyonu’ için Meclis araştırması istedi

Terör örgütü PKK’nın rehin tuttuğu 13 asker, polis ve sivilin kurtarılmasına yönelik yapılan ‘Gara operasyonu’ ile ilgili araştırma komisyonu kurulması talebinde bulunan CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bu operasyonda neden başarısız olduğunu ön yargısız bir biçimde inceleyecek bir Meclis soruşturmasına ihtiyaç vardır” dedi.

CHP’li Çakırözer, ‘Gara operasyonu’ için Meclis araştırması istedi

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Meclis'te Türk Silahlı Kuvvetleri kanunu görüşmeleri sırasında söz alarak, PKK'nın rehin tuttuğu 13 asker, polis ve sivil görevlinin kurtarılmasına yönelik Gara operasyonu sonuçlarının Meclis'te araştırılmasını istedi.

“OPERASYON BAŞARISIZLIKLA SONUÇLANMIŞTIR”

Meclis'te bir araştırma komisyonu kurulması ve ilgili kurumların yetkililerinin dinlenmesi gerektiğini ifade eden Çakırözer şöyle konuştu:

* Bu operasyonun başarısızlığının ardında yatan nedenler tüm boyutlarıyla ortaya konulmalı, geleceğe ışık tutacak tavsiyelerle birlikte bu rapor kamuoyuna açıklanmalıdır. Silahsız rehineleri böylesine alçakça katleden terör örgütünü ve onun sınırımızın dışında konuşlanarak ülkemizin güvenliğine tehdit oluşturmasına olanak sağlayanları bu kürsüden lanetliyorum. Terör örgütünün kaçırıp yıllarca rehin aldığı ve vahşice öldürdüğü şehitlerimizin kurtarılmasına yönelik yapılan operasyonun başarısız sonuçlanması istisnasız hepimizi üzmüştür.

“SİYASİ SORUMLULAR HESAP VERMELİ”

Çakırözer, Gara'da yaşananlar sonrası atılması gereken adımlara dikkat çekerek, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:

* Birincisi, bu başarısızlığın siyasi sorumluluğunun mutlaka üstlenilmesi gerekir. Dünyanın neresinde olursa olsun, başarısız bir rehine kurtarma operasyonunun sorumluları halkına hesap verir. AKP Genel Başkanı da olan Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kendi ifadesiyle de teyit ettiği başarısızlığın sorumluları halka hesap vermelidir.

* Yapılan açıklamalar, meclisimize verilen bilgilendirme yeterli değildir. Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun sorduğu 5 hayati soru hâlâ yanıtlanmış değildir. Aynı şekilde, önceki gün yapılan görüşmelerde bu kürsüde siyasi parti sözcülerinin dile getirdiği son derece önemli soruların hiçbiri yanıtlanmış değildir.

“BAŞARISIZLIĞI MECLİS ARAŞTIRMALI”

Çakırözer, Türk Silahlı Kuvvetlerinin bu operasyonda neden başarısız olduğunun ön yargısız bir biçimde inceleyecek bir soruşturmaya ihtiyaç olduğuna da vurgu yaptı. Bu konuda Meclis'in önderlik etmesi gerektiğini söyleyen Çakırözer şöyle konuştu:

* Meclis'te bir Araştırma Komisyonu kurulmalı, ilgili kurumların yetkilileri dinlenmelidir. İstihbarat olsun, operasyonel olsun bu operasyonun başarısızlığının ardında yatan nedenler tüm boyutlarıyla ortaya konulmalıdır. Geleceğe ışık tutacak tavsiyelerle birlikte bu rapor kamuoyuna açıklanmalıdır. Ancak bu şekilde, PKK olsun, FETÖ olsun bu konunun terör örgütleri tarafından istismar edilmesi ve yurt dışında Türkiye aleyhinde kullanılma girişimleri engellenmiş olur.

Davutoğlu'ndan Erdoğan'a sert 'Gara' tepkisi İlginizi Çekebilir Davutoğlu'ndan Erdoğan'a sert 'Gara' tepkisi Muharrem İnce'den Gara operasyonu tepkisi İlginizi Çekebilir Muharrem İnce'den Gara operasyonu tepkisi Gara şehitleri için 'esir' denmesi siyasetin gündemine oturdu İlginizi Çekebilir Gara şehitleri için 'esir' denmesi siyasetin gündemine oturdu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...