Cuma namazı kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara cuma namazı saati ve il il cuma namazı vakti

Bugün de tüm yurt genelinde Cuma namazı kılınacak ve Allah'a dua etmek için eller göğe yükselecek. Cuma namazı İstanbul'da 13:06'da, Ankara'da 12.50'de kılınacak. Kur'ân-ı Kerîm'de isim verilerek emredilen tek namaz olan Cuma namazının öğlen vaktinde cemaatle kılması gerekiyor. Peki Cuma namazı saat kaçta?

Cuma namazı kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara cuma namazı saati ve il il cuma namazı vakti

Müslümanlar, en mübarek gün olarak kabul edilen Cuma gününe ulaşmanın sevincini yaşıyor. Cuma günü camileri doldurarak ibadetlerini gerçekleştirecek olan İslam alemi bugün cuma namazı için camileri dolduracak. Tüm iller için cuma namazı saatleri Diyanet tarafından paylaşıldı.

21 MAYIS CUMA NAMAZI SAATLERİ 

İSTANBUL: 13:06

ANKARA: 12:50

İZMİR: 13:13

BURSA: 13:05

ANTALYA: 12:59

KONYA: 12:52

İL İL CUMA NAMAZI SAATLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

SÜNNET ÖĞLEN NAMAZIYLA AYNI ŞEKİLDE KILINIYOR

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder.

2 REKAT FARZ KILINIYOR

Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...