Sözcü Plus Giriş

Cuma namazı saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara ve il il cuma namazı vakitleri…

İslam alemi bir cuma gününe daha erişmenin mutluluğunu yaşıyor. Camileri doldurarak ibadetlerini gerçekleştirecek olan müminler illere göre cuma namazı saatlerini araştırıyor. Diyanet, “Cuma namazı saat kaçta?” ve “Ezan ne zaman okunuyor?” soruları için İstanbul, Ankara, İzmir ve tüm illerin cuma namazı saatlerini yayınladı.

Güncellenme: 11:05, 12/03/2021
Cuma namazı saat kaçta? İstanbul, İzmir, Ankara ve il il cuma namazı vakitleri…

12 Mart cuma namazı saati Diyanet tarafından duyuruldu. Cuma saatinin yaklaşması ile de vatandaşlar yaşadıkları illerdeki ezan vakitlerini araştırıyor. Kur’ân-ı Kerîm’de isim verilerek emredilen tek namaz olan Cuma namazının öğlen vaktinde cemaatle kılması gerekiyor. İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer tüm illerde cuma namazı kılınacak camileri haberimizin devamında bulabilirsiniz…

CUMA NAMAZI SAATLERİ 12 MART

İSTANBUL: 13:19

ANKARA: 13:03

İZMİR: 13:26

BURSA: 13:19

ANTALYA: 13:12

KONYA: 13:05

İL İL CUMA NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN…

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazının farzı iki rekâttır. Bunun yanında farzdan önce dört rekât, farzdan sonra dört rekât olmak üzere sekiz rekât da sünneti vardır. İmam Ebû Yusuf'a ve İmam Muhammed'e göre ise farzdan sonra kılınacak sünnet bir selamla dört ve bir selamla iki rekât olmak üzere toplam altı rekâttır. Bu görüşün Hz. Ali'den rivayet edildiği nakledilmektedir.

SÜNNET ÖĞLEN NAMAZIYLA AYNI ŞEKİLDE KILINIYOR

Cuma namazı kılınırken ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır. İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder.

2 REKAT FARZ KILINIYOR

Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır. Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur. Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.