Sözcü Plus Giriş

Cumartesi günü AVM açık mı? Hafta sonu AVM çalışma saatleri…

Kademeli normalleşme genelgesi ile AVM çalışma saatleri belirlendi. Türkiye genelinde bulunan 400'ü aşkın AVM Cumartesi günü 07.00-21.00 saatleri arasında açık olacak. AVM'lerde Sağlık Bakanlığı uyarınca alınması gereken önlemler eşliğinde müşteriler AVM'leri ziyaret edebilecek.

Güncellenme: 08:57, 05/06/2021
Cumartesi günü AVM açık mı? Hafta sonu AVM çalışma saatleri…

Kademeli normalleşme adımları sonrasında AVM’ler uzun sürenin ardından ilk kez hafta sonu günü müşterilerine hizmet vermeye başladı. Vatandaşlar Cumartesi günü belirlenen çalışma saatleri içerisinde AVM ziyareti yapabilecek, ancak AVM’ler Pazar günleri sokağa çıkma yasağı nedeniyle kapalı olacak.

AVM’LER CUMARTESİ AÇIK MI?

Perakende ve hizmet sektöründeki giyim, tuhafiye, züccaciye, hırdavat, terzi, berber gibi dükkanlar, büro ve ofisler vb. işyerleri ile AVM’ler;

Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde içerisinde bulunduğu işkolu için belirlenen tüm salgınla mücadele tedbirlerine riayet etmek kaydıyla (Pazar günleri hariç) 07.00-21.00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

AVM İÇERİSİNDE ALINACAK SALGIN TEDBİRLERİ

– iş yeri çalışanları maske takmalıdır.

– İş yeri girişinde ve kasalarda (ödeme noktalarında) el antiseptiği bulundurulmalıdır. El antiseptiğinin doluluk durumu belirli aralıklarla kontrol edilmeli, üzerine ekleme yapılmamalı ve boşalanı yenisi ile değiştirilmelidir.

– İş yeri içerisinde kalabalık oluşmasını engellemek için, dış kapıya içeriye girilmesini engelleyecek basit bir uyarıcı/engelleyici koyulmalıdır. Bu, kapının her iki tarafından tutturularak asılabilecek basit bir kırmızı renkli kordon ya da şerit olabileceği gibi, kasa, plastik duba gibi bir blokaj materyali de olabilir.

– Müşterilerin iş yerine tek başlarına girmeleri sağlanmalıdır.

– İş yerine 8 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde müşteri alınmalıdır (Ör. 32 metrekarelik bir dükkânda 2 çalışan varsa 2 de müşteri alınabilir).

– İş yeri dışında da sosyal mesafenin korunmasını sağlamak üzere kalabalık oluşmasını engelleyecek önlemler alınmalıdır. Gereken yerlerde zemine aralarında en az 1 metre mesafe olacak şekilde yer işaretleri yerleştirilmelidir.

– AVM içerisindeki iş yerleri kendi sektörleri ile ilgili yayınlanan/yayınlanacak kurallara ayrıca uymalıdır.

– Deneme kabinleri mümkün olduğu kadar kullanılmamalı, içeride kalma süresi sınırlandırılmalı (10 dakikayı geçmemeli), kabin içinde maskeler çıkarılmamalı ve her müşteriden sonra kabin havalandırılarak sık kullanılan yüzeyler uygun şekilde temizlenmelidir. Kabinler kullanılmadığı zamanlarda kapı/perdeler açık bırakılmalı ve havalandırmanın sürdürülmesi