Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘yangınlarda terör şüphesi’ açıklaması: Şimdiden bazı emarelere ulaşıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarındaki terör şüphesiyle ilgili yaptığı açıklamada "Böyle bir irtibat tespit edersek ki şimdiden bazı emarelere ulaşıldı, sonu nereye giderse gitsin takip edecek, gereğini yapacağız" dedi. Erdoğan, konuşmasının ardından vatandaşlara çay dağıttı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yangın bölgesinde inceleme bulundu. İncelemelerinin ardından Marmaris'te yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan, yangında hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileyerek başladığı konuşmasında, “Yukarından tüm alanı helikopterle gezme imkanım oldu. Yangından şu ana kadar çeşitli oteller kamu kurumları evler hasar gördü. Tehlike altına olan kimi mahalleler boşaltılarak oradaki insanlarımız güvenli yerlere nakledilmiştir” ifadelerini kullandı.

“2'Sİ DIŞINDA HEPSİ HASTANELERDEN TABURCU EDİLDİ”

Yangınlara müdahale için hava araçlarının yanında 80 arazöz, 35 tanker, 31 iş makinesi, 176 hizmet aracı, bin 400 personelin görev yaptığını belirten Erdoğan, “Yangından etkilenen vatandaşlarımızın 2'si dışında hepsi hastanelerden taburcu edilmiştir. Boşaltılan mahallelerdeki vatandaşlarımız güvenli yerlere aktarılmıştır. Ayrıca barınma gıda ve benzeri ihtiyaçlar için her türlü tedbir alınmıştır” diye konuştu.

“En büyük üzüntümü ifade etmek işitiyorum. Yangında Şahin Akdemir kardeşimizi kaybetmiş olmamız en büyük üzüntümüzdür” diyen Erdoğan, “Bu kardeşimiz ormancılara yardım ederken geride gözü yaşlı kız evlat ve sevenlerini bırakmıştır. Şahin'e Allah'tan rahmet diliyorum. Türkiye Şahin'i ve onun gibi mücadele edenleri asla unutmamıştır unutmayacaktır” şeklinde konuştu.

“CİĞERLERİNİ YAKMAK BOYNUMUZUN BORCUDUR”

Zarar tespitlerinin ardından gereken adımlara atılmaya hemen başlanacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

* Marmaris'teki yangınlardan birine çocukların yol açtığını bilinmekle birlikte diğer yangınlara ilgili araştırmalar sürüyor. Hatta Milas'taki yangınla ilgili 1 kişi gözaltına alındı.

* Manavgat'ta ifade ettiğim gibi geçtiğimiz yıl terör örgütü yöneticilerinin ormanları yakma talimatı vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını alanı 2 katına çıkmıştır. Bu yangınların bir kısmının da benzer bir talimatla başlatılmış olma ihtimalini gözardı etmiyoruz.

* Ormanlarımızı yakanları bulup ciğerlerini yakmak boynumuzun borcudur. İlgili birimlerimiz çalışmaları yürütmektedir.

“AKILALMAZ YALANLAR, İFTİRALAR ORTAYA SAÇILMIŞTIR”

Erdoğan şunları kaydetti:

* Ülkemizin karşılaştığı her sıkıntı da olduğu gibi orman yangınları konusunda da istismarcı bir grup hemen harekete geçmiştir. Akılalmaz yalanlar, iftiralar ortaya saçılmıştır.

* Halbuki bu siyaset yapılacak bir mesele değildir. Türkiye, bölgesinin en güçlü orman yangınlarıyla mücadele alt yapısına sahip bir ülkedir.

* Devletin resmi bilgilerine kulak vermektense yıllarca bu ülkenin vaktini ve kaynaklarını israf etmiş olanların yalanlarını tercih etmiş olanları üzüntüyle takip ediyorum.

* Canlarını tehlikeye atıp mücadele eden ormancılarımıza, itfaiyecilerimize, güvenlik ve sağlık personelimize, resmi ve sivil görevlilerimize zerre kadar saygısı olamayan bu zihniyeti yok farz ediyoruz.

* Allah'ın izniyle Türkiye bu yangınların izlerini kısa sürede silecektir. Can kaybı dışındaki her türlü kaybı telafi edecek güce ve imkana sahibiz.

“ŞİMDİDEN BAZI EMARELERE ULAŞILDI”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, orman yangınlarının devam ettiği Muğla'da yaptığı incelemelerin ardından halka hitap etti. Erdoğan, şunları söyledi:

* Uçaklar meselesi başta olmak üzere yangın üzerinden kirli siyaset yapmak isteyenlere, lütfen itibar etmeyin.

* Devletin resmi kurumlarının açıklamaları dışındaki hiçbir bilgi ve beyan sizin canınızı sıkmasın, kafanızı karıştırmasın.

* Yangınların sebepleri emniyetimiz, jandarmamız ve istihbaratımız tarafından tüm boyutlarıyla araştırılıyor.

* Sizler gibi bizim de zihnimizde terör örgütünün özellikle bu işin arkasında olup olmadığı sorusu vardır.

* Bilindiği gibi, örgüt geçtiğimiz yıl açıkça ormanlarımızı yakacağını ilan etmişti. Hatay’da bunu yaşadık. Bu yıl yine şu anda Hatay’da yangınlar başladı.

* Ciğerimizi yakanın ciğerini sökmek, boynumuzun borcudur.

* Şayet böyle bir irtibat tespit edersek, ki şimdiden bazı emarelere ulaşıldı, sonu nereye giderse gitsin takip edecek, gereğini yapacağız.

VATANDAŞA ÇAY DAĞITTI

Yangın bölgesini havadan inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a siyasetçilerden tepki İlginizi Çekebilir Yangın bölgesini havadan inceleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan'a siyasetçilerden tepki
Bakan Kurum, yangın felaketinin boyutunu açıkladı İlginizi Çekebilir Bakan Kurum, yangın felaketinin boyutunu açıkladı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...