Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk askerlerinin tahliyesiyle ilgili ilk açıklama

Türkiye Afganistan’daki askerlerin tahliyesine karar verdi. Alınan kararla ilgili ilk kez açıklamada bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Havaalanında gerekli düzenin sağlanması ve tahliye operasyonunun devam etmesi için orada görevli askerlerimiz ve diplomatlarımız olağanüstü çaba harcıyor" dedi. Öte yandan Türk askerlerinin tahliyesi için ilk uçağın da kalktığı belirtildi. Taliban'la ilgili de Erdoğan, "Önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban’ın sözleri değil, icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Türk askerlerinin tahliyesiyle ilgili ilk açıklama

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, büyükelçilere hitap ettiği konuşmasında Afganistan'da son duruma ilişkin açıklamalarda bulundu.

“TAHLİYE İŞLEMLERİNİ ZOR ŞARTLAR ALTINDA BAŞARIYLA SÜRDÜRÜYORUZ”

Kabil Havaalanı’ndaki tahliye işlemleri hakkında bilgilendirmede bulunan Erdoğan, “Havaalanında gerekli düzenin sağlanması ve tahliye operasyonunun devam etmesi için orada görevli askerlerimiz ve diplomatlarımız olağanüstü çaba harcıyor. Afganistan'da mahsur kalan vatandaşlarımızın tahliye işlemlerini zor şartlar altında başarıyla sürdürüyoruz” dedi.

“TALİBAN’DAN GELEN MESAJLARA İYİMSER YAKLAŞIYORUZ”

Taliban’la ilgili Erdoğan, şu ifadeleri kullandı;

*Afganistan'da tüm toplum kesimlerini yansıtan, kapsayıcı ve kucaklayıcı bir yönetimin kurulması gerekiyor. Taliban liderlerinden gelen mesajlara şimdilik ihtiyatlı bir iyimserlikle yaklaşıyoruz.

*Elbette önümüzdeki sürecin nasıl şekilleneceğini Taliban'ın sözleri değil, icraatları, eylemleri ve atacağı adımlar belirleyecektir. Belirsizliğin yanı sıra corona virüsü salgını, kuraklık ve ekonomik sorunlar, savaş yorgunu kardeş Afgan halkının yükünü daha da ağırlaştırıyor.

*Bugün milyonlarda Afgan temel gıda malzemelerine muhtaç durumdadır. Yönetimde kim olursa olsun, uluslararası toplumun Afganistan'a bu zor günlerinde yardım etmesi ve dayanışma göstermesi zaruridir. Türkiye olarak kardeşliğimizin gereğini sürdüreceğiz.

İLK UÇAK KALKTI

Öte yandan Cumhurbaşkanlığı’ndan Türk askerlerinin tahliyesi için ilk uçağın kalktığı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın, “24 ya da 36 saat içerisinde tahliye operasyonu tamamlanmış olur” ifadelerini kullandı.

MSB duyurdu: Türk askerleri Afganistan'dan dönüyor İlginizi Çekebilir MSB duyurdu: Türk askerleri Afganistan'dan dönüyor Afganistan'dan son 24 saatte 19 bin kişi tahliye edildi İlginizi Çekebilir Afganistan'dan son 24 saatte 19 bin kişi tahliye edildi
ABD Afganistan Corona Cumhurbaşkanı Milli Savunma Bakanlığı Recep Tayyip Erdoğan Taliban TSK Türk Silahlı Kuvvetleri Türkiye uçak