Savcıya usulsüz muayene sırası vermeyen doktor ifadeye çağrıldı

Osmaniye Devlet Hastanesine ortopedi servisine muayene olmak için giden Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bülbül, iddiaya göre ortopedi doktoru Kemal Gökhan Günel'e sırası ve randevusu olmadan muayene olmak istedi. Günel'in bunu reddetmesi üzerine yaşanan tartışma sonrası, doktor Günel karakolda ifadeye çağrıldı. Meslektaşlarıyla birlikte karakolda ifade veren Günel, serbest bırakıldı.

Bugün Osmaniye Devlet Hastanesine ortopedi servisine muayene olmak için giden Osmaniye Cumhuriyet Savcısı Mehmet Bülbül, iddiaya göre ortopedi doktoru Kemal Gökhan Günel’e sırası ve randevusu olmadan muayene olmak istedi. Doktor Günel’in sırası ve randevusu olmadan muayene etmeyeceğini söylemesi üzerine Savcı Mehmet Bülbül, yetkisini kullanarak doktor Kemal Gökhan Günel’i polis tarafından savcılığa ifade vermek üzere davet etti.

Görevli doktor Günel, sekreteriyle birlikte Osmaniye Cumhuriyet Savcılığında ifade verdikten sonra serbest bırakıldı. Doktor Günel’e destek olarak Osmaniye Tabip Odası Başkanı, hastane idarecileri ve birçok doktor meslektaşı eşlik etti.

“BAŞSAVCIYIM, SENİNLE UĞRAŞIRIM”

Doktor Günel, yaşanan olayı şöyle anlattı:

* Bugün odamıza izinsiz girme olayı yaşandı. Başka bir hastayı muayene ederken kapı şiddetli bir şekilde çalındı. Sekreterim Defne hanım kapıya doğru yönelmiş. Defne hanımı iterek içeri girmiş, ‘Ben başsavcıyım’ diyerek içeri giriş yapmış. Ben hastanın işini bitirdiğimde beni acilden aradılar. Acilden arandıktan sonra tam telefonu kapattığım an ‘Bana bakacak mısın’ diye biri seslendi. Kendisine dönüp ‘Sorun neydi?’ dedim. Kendisi, başka bir hekim arkadaşımıza daha önce muayene olduğunu, kontrol zamanının olduğunu, kontrolünün yapılmasını istediğini söyledi. Bu işlerde ilk doktorunuz kimse ondan randevu almanız lazım dedim. Durumunuz acil değil diye belirttim.

* Şahıs, ‘Bana akıl verme, bana bakacaksın’ diye bir girişimde bulundu. Çok şaşırdım. Böyle bakmamız mümkün değil dedim. ‘Ben Cumhuriyet başsavcıyım, seninle uğraşırım’ dedi. Bizim kendi haklarımız var dedim. Gerekli yerlere gidip şikayette bulunabileceğini söyledim. Bunun üzerine şahıs odadan çıkmadı. Sesini yükseltip parmak sallamaya başladı. Normal yolla konuşmama rağmen bana bağırarak konuşma demeye başladı. Beyefendi, sizinle diyalog kuramıyorum’ deyip odadan çıkıp gittim.

“POLİKLİNİĞİ KAPATIP HASTALARI KAPININ ÖNÜNE KOYDU”

Günel, daha sonra yaşananları şöyle anlattı:

* Geri döndüğümde bir baktım ki bizim polikliniğimiz kapanmış. Hastaların hepsi kapının önünde bekliyor. Biz anahtarımızla içerip girip bir baktık, savcı bey orada oturuyor. ‘Bakın, diğer hastaların işini yapmamızı engelliyorsunuz, nüfuzunuzu kullanarak diğer hastaların sağlık hakkını işgal ediyorsunuz’ dedik. Sinirlendi, bağırmaya, parmak sallamaya başladı. Böyle olunca güvenliği çağırdık. Güvenlikten 2 kişi geldi. Herkesin gözü önünde dışarı çıkmasını istedim. ‘Ben gerekli yerleri aradım, bak nasıl sana kendime baktıracağım, seninle ilgileneceğim’ diye tehditler savurdu. Odadan çıkıp gittim. Hastanenin başka birimleri şahsı dışarı çıkardı.

“HASTANEDE NÖBETÇİYKEN TERS KELEPÇEYLE SORGUYA GÖTÜRMEK İSTEDİLER”

İşine döndüğünde daha sonra karakoldan çağrıldığını öğrendiğini belirten doktor Kemal Gökhan Günel, “Hastalara bakarken öğrendim ki mevcutlu bir şekilde karakoldan isteniyormuşum. Tamamen keyfi bir uygulama şeklinde. Biz adam öldürmedik, kimseyi yaralamadık, sadece usulsüz sıra isteyen birisine sıra vermemiz mümkün değil diyerek ters kelepçeyle sorguya götürülmem gerekiyormuş. Ben hastanede bu arada nöbetçiydim. Hastanede nöbetimi bırakıp gitmek zorunda bırakıldım” dedi.

İKİ TARAF DAVACI OLDU

Adliyeye giderek doktor Günel’e destek olan Osmaniye Tabip Odası Başkanı Dr. Şemsi Soner Özdemir, “Arkadaşımızın bir suçu, hakareti yok. Böyle bir uygulamanın uygunsuzluğu üzerine toplandık. İfadeler alındı, serbest bırakıldı. İki taraf birbirine davacı oldu” açıklamasında bulundu.

SAVCIYI İSTİFAYA DAVET ETTİLER

Yaşanan olay kamuoyunda tepki getirdi. Sosyal medyada “Savcı Bülbül İstifa” etiketi gündemde hızla birinci sıraya yerleşirken, Dr. Kemal Günel’e destek mesajları verildi.

Türk Tabipleri Birliği, “Bugün Osmaniye Devlet Hastanesi’nde meslektaşımıza yönelik bir savcı tarafından görevini kötüye kullanarak yapılan psikolojik şiddeti kınıyoruz. Sürecin takipçisi olacağız. Kimden gelirse gelsin sağlık alanında yaşanan şiddete karşı mücadelemiz sürecek” ifadeleriyle “Sağlıkta şiddet sona ersin” çağrısında bulundu.

Sosyal medya kullanıcıları ve bazı doktorların “Savcı Bülbül İstifa” etiketinde yaptığı paylaşımlar şu şekilde:

*Cumhuriyet savcısı, kendisini haklı sebeplerle muayene etmeyen doktoru gözaltına aldırmak istedi! E biz şimdi kimi kime şikayet edelim? Bunun adı görevi kötüye kullanmak değil de nedir?

*Adalet bakanının savcıya karşı bizi savunma ihtimali, sağlık bakanının bizi savunma ihtimalinden daha yüksek

*Normal bir ülkede o savcı en temelde hürriyeti tahdit ve görevi kötüye kullanma suçlarından tutuklanır, meslekten de atılır.

*Sağlıkta şiddetin kaynağı değil çözümünde olmasını beklediğimiz savcı gelip hastanede doktoru kelepçe ile adliyeye ifadeye götürüyor. Bu da oluyor yani.

*Savcının yaptığı Türkiye Cumhuriyetinin ona vermiş olduğu yetkiyi tamamen kendi çıkarları doğrultusunda kullanmıştır!!! #SavcıBülbülİstifa ya davet ediyoruz

*Sağlık hizmeti almak tüm vatandaşların eşit hakkıdır, savcı olduğu için herkes onun önünde el pençe divan duracak öyle mi??Bu savcıya yapılacak müdahale emsal olacaktır!

*Onuruyla hasta muayene triajını bozmayan meslektaşımızın arkasındayız. Savcının hastane triaj skalasında hiçbir önceliği yoktur ve sırasını beklemek zorundadır. Meslektaşımıza görevi başında yapılan bu saygısızlığa kayıtsız kalmayınız.

*Eğer o savcı istifa etmeyecekse biz haftanın bir gününü onun gibilere ayıralım, paşalar gelsin, doktor kelepçelesin.

*Meslek hayatımızın hiçbir döneminde bu kadar değersizleştirilmemiştik. Yeter artık #SağlıktaŞiddetSonaErsin

SAVCILIKTAN AÇIKLAMA

Osmaniye Cumhuriyet Başsavcılığı, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada Dr. K.G.G.’nin güvenlik görevlilerine aşağılayıcı şekilde Savcı M.B.’nin dışarı çıkarılması talimatını verdiği, M.B.’nin şikayeti üzerine hakaret suçundan soruşturma başlatıldığını bildirildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhuriyet Başsavcılığımızda görev yapan Cumhuriyet Savcısı M.B.nin daha önce başlanılan ortopedik tedavisinin devamı olarak 12.04.2021 tarihindeki randevusu için hastaneye gittiğinde nöbetçi doktorun, asıl doktorun izinli olduğunu gerekçe göstererek tedaviden kaçınması üzerine Cumhuriyet Savcısı M.B.nin kendisini tanıtarak randevusunu hatırlatmasına rağmen nöbetçi doktorun muayene odasından ayrılarak tedaviden kaçınıp, güvenlik görevlilerine aşağılayıcı şekilde M.B.nin dışarı çıkarılması talimatını verdiği, tedavi olmaksızın hastaneden ayrılan Cumhuriyet Savcısı M.B.nin şikayeti üzerine Cumhuriyet Başsavcılığımızca nöbetçi doktor hakkında hakaret suçundan soruşturmaya başlanılmıştır. Nöbetçi doktor, aynı gün Başsavcılığımızca şüpheli sıfatıyla ifadesi alınarak, serbest bırakılmıştır. Aksi yöndeki iddialar gerçeği yansıtmamaktadır.