Deniz salyası nedir? Musilaj nedenleri nelerdir?

Musilaj olarak bilinen deniz salyası, bitkinin suyu dokularında tutmak için kullandığı bir maddedir. Deniz salyasının en büyük nedenlerinden biri “mikroorganizmaların” aşırı artışı!

Deniz salyası nedir? Musilaj nedenleri nelerdir?

Marmara Denizi'nde görülen deniz salyası (musilaj) tarafından uzmanlardan önemli açıklamalar geldi. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı, musilaj oluşmasının sebebini mikroorganizmaların deniz tabanında aşırı artışından olmasından kaynaklandığını açıkladı.

Kimyasal bir bakış açısından müsilaj, şekerlerden türetilen büyük bir moleküldür. Teknik olarak bir polisakkarit yani birbirine bağlı şekerlerden oluşan bir moleküldür. Yapışkan madde, maddenin bir kısmı dalgalara battığı ve deniz tabanındaki yaşamı boğduğu için deniz yaşamı ve balıkçılık için bir tehdit oluşturmaktadır.

Deniz salyası nedenleri nelerdir?

  • Deniz sıcaklığının ani artışı
  • Denizin durağan olması
  • Denizlere atılan atıkların yoğun olması

Bilim insanları, iklim değişikliği ve kirliliğin çok çeşitli mikroorganizmalar içeren ve besin açısından zengin atık su deniz suyuna aktığında gelişebilen organik maddenin yayılmasına katkıda bulunduğu konusunda uyarmaktadır.

Deniz Salyası Marmara Denizi'nde ilk ne zaman görüldü?

Kayıtlara göre Marmara Deniz'inde ilk deniz salyası, 2007 yılında görüldü.

Deniz salyası Karadeniz'de İlginizi Çekebilir Deniz salyası Karadeniz'de

 

Müsilaj kabusunun gelişi böyle görüntülendi İlginizi Çekebilir Müsilaj kabusunun gelişi böyle görüntülendi