Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı’na hemşireden yumruklu saldırı

Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kamu eczacısı olarak çalışan Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Mahmut Sert, görevi başındayken hemşire Ahmet Başcan'ın yumruklu saldırısına uğradı. Mahmut Sert, Ahmet Başcan hakkında suç duyurusunda bulundu.

Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı’na hemşireden yumruklu saldırı

14 Temmuz’da Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi’nde meydana gelen olayda hastanede hemşire olarak görev yapan Ahmet Başcan, iddiaya göre, hastane nöbetçi eczacısı Mahmut Sert’ten prosedüre uygun olmayarak ilaç talebinde bulundu. Sert’in mevzuata uygun olmadığını belirtmesiyle ikili arasında tartışma çıktı. Tartışmanın büyümesiyle Başcan, Sert’i yumruklayarak darp etti.

Olayın ardından Mahmut Sert, Ahmet Başcan hakkında suç duyurusunda bulunurken, Diyarbakır Eczacı Odası Başkanlığı’nda yapılan yazılı açıklamada saldırıya tepki gösterildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

* 2017 yılından beri Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim Araştırma Hastanesi'nde kamu eczacısı olarak çalışan, aynı zamanda Diyarbakır Eczacı Odası başkanlığı görevini yürüten Ecz. Mahmut Sert, görevi başında darp edildi.

* 14 Temmuz 2021 tarihinde hastanenin başka bir biriminde çalışan hemşir Ahmet Başcan'ın prosedüre uygun olmayan bir şekilde ilaç talep etmesi üzerine hastane nöbetçi eczacısı olan Ecz. Mahmut Sert, kendisine mevzuata uygun işleyişi hatırlatmıştır. Bunun üzerine eczaneye gelen Ahmet Başcan, Ecz. Mahmut Sert'e bağırmaya ve sözlü hakaret etmeye başlamış, Sert'in yüzüne defalarca yumrukla vurarak yere düşmesine ve yaralanmasına neden olmuştur.

“BAŞHEKİM OLAY KARŞISINDA YETERLİ TAVRI GÖSTEREMEMİŞTİR”

Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekiminin  yaşanan  olay karşısında yeterli tavrı gösteremediği belirtilen açıklamada,  “Genel olarak maalesef ki hastanede, gerekli önlemlerin alınmadığı, bir güvenlik zaafiyeti ve boşluğunun olduğunu da hatırlatmak gerekir. Diyarbakır Eczacı Odası Başkanı Ecz. Mahmut Sert'in yaşadığı darp olayı genel olarak sağlıkta şiddet, özel olarak da kamu eczacılarının yaşadığı sorunlara bir kez daha ayna tuttu. Şiddetin yine bir sağlıkçıdan gelmesi içler acısı bir durum. Sağlık çalışanları birbiri ile uyum ve saygı içinde çalışmalıdır. Kamu eczacılarının fiziksel olarak eksi katlarda çalışması, hastane sağlık hiyerarşisinde geride tutulmaları bu olayı doğuran nedenlerden biridir. Hem pandemi sürecinde hem de öncesi ve sonrasında kamu hastanelerinde büyük bir iş yükü ile çalışan kamu eczacılarımızın karşılaştığı bu tavır kabul edilemez” ifadelerini kullandı.
Doktorların yumruklu kavgası kamerada İlginizi Çekebilir Doktorların yumruklu kavgası kamerada

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...