Sözcü Plus Giriş

Yaşlı adamı 70 bin lira dolandırdılar, fitre aldık dediler

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde yaşlı bir köylüyü “adınız cinayete karıştı, öldürülen kadının altın ve paraları sizin evde. Gelen polis memura teslim edin” diyerek dolandıran şüpheli yakalandı. Yaşlı adamı 70 bin lira dolandıran şüpheliler adliyeye götürülürken; “Fitre aldık” demesi dikkat çekti.

Selami AYDIN
Güncellenme: 15:13, 05/05/2021

Denizli'nin Acıpayam ilçesinde son dönemde dolandırıcılık olaylarının artması üzerine bölgede çalışmalarını yoğunlaştıran Jandarma Suç Araştırma Timi (JASAT) dolandırıcılık olayına karışan 4 kişiyi yakaladı.

İlçede çiftçilik yaparak geçimini sağlayan İbrahim Ö. isimli yaşlıyı telefonla arayarak; “Adınız cinayete karıştı, öldürülen kadının altın ve paraları sizin evde. Gelen polis memura teslim edin” diyen dolandırıcılar korkuttukları yaşlı adamın bin lira nakit parasını ve 20 bin lira değerinde altınlarını alıp gitti. Bölgedeki güvenlik kameralarını izleyen JASAT kısa süre içinde şüphelileri tespit etti. Yapılan operasyon ile 4 kişi gözaltına alındı.

KENDİLERİNİ KAMU GÖREVLİSİ GİBİ TANITIYORLAR

Nitelikli dolandırıcılık suçlaması ile gözaltına alınan şebeke üyelerinin kendilerini kamu görevlisi, banka personeli, sigorta kurumlarının çalışanı olarak tanıttığı belirlendi. Kurbanlarını korkutarak ellerindeki birikimlerini alan şüphelilerden Metin Y. (36)'nin 11 suç kaydı, Galip K. (36)'nın 34 suç kaydı, Cemal G. (35)'nin 54 suç kaydı ve Bilal G. (40) 2 suç kaydına rastlandı. Metin Y'nin örgütün Denizli sorumlusu olduğu kaydedilirken örgütün yurt dışı ile bağlantısı olduğu belirlendi. Son bir ayda benzer suçları işleyen 13 kişiyi yakalayan JASAT, bölgedeki 5 olayda toplam 280 bin lira nakit para ve 60 bin liralık altın dolandırdığını belirledi.

‘FİTRE ALMIŞ'

Dolandırdıkları paraları harcayan şüphelilerin altınları kuyumcuda paraya çevirirkenki görüntüleri ortaya çıktı. Adliyeye çıkarılan sanıklardan Metin Y. ve Galip K. tutuklanırken diğer iki şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Sanıklar adliyeye çıkarıldıkları sırada, “Kimseyi dolandırmadık, fitre aldık” diyerek dalga geçti.

İlginizi ÇekebilirKuyumcukent'te 30 milyon liralık dolandırıcılık iddiasıKuyumcukent'te 30 milyon liralık dolandırıcılık iddiasıİlginizi ÇekebilirDolandırıcılar serbest kaldı, olan vatandaşın parasına olduDolandırıcılar serbest kaldı, olan vatandaşın parasına olduİlginizi ÇekebilirSülün Osman'dan Kripto Faruk'a dolandırıcılık tarihiSülün Osman'dan Kripto Faruk'a dolandırıcılık tarihi
Yayınlanma Tarihi:12:32,