‘Dublör’ yöntemiyle 1.5 milyonluk vurgun

İstanbul'da bankalarda "Uyuyan hesap" olarak adlandırılan, uzun süre işlem yapılmamış bir hesabı dublör kullanarak boşaltan biri bankacı 3 şüpheli polis ekiplerince düzenlenen baskınla yakalandı. Şüphelilerin bir buçuk milyonluk vurgun yaptığı belirtildi.

olisi harekete geçiren olay bir banka müşterisinin şikayeti ile ortaya çıktı. Bankadaki 1 milyon 500 bin lira parasının bilgisi dışında çekildiğini belirten mağdurun şikayeti üzerine çalışma paşlatan İstanbul Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, şikayetçi olan müşterinin hesabının “Uyuyan hesap” olduğunu ve yıllardır işlem görmediğini tespit etti. Bunun üzerine hesabın nasıl boşaltıldığı araştırıldı.

ESKİ HESAP

İddiaya göre şikayetçinin, 25 yıl önce hesap açtığı için bankada eski bir fotoğrafı vardı. Kimlik fotokopisi üzerindeki fotoğraf oldukça belirsizdi. Paraları çeken şüpheli ise gişe görevlisine nüfus cüzdanını göstererek işlem yapmıştı. Görevli müşteri ve kimlik fotoğrafını karşılaştıramadığı için ödeme yapmıştı.

DÖRT ŞÜPHELİ

Mali polis yapılan araştırmalarda, sahte kimlikle para çeken o şüpheliyi tespit etti. Şüphelinin irtibatları araştırılınca, biri banka çalışanı 4 kişi belirlendi. Araştırmalarda, olayın organize olarak gerçekleştirildiği anlaşıldı.

BİLGİLERİ BANKA ÇALIŞANI ALDI

İddiaya göre, 4 kişiden oluşan şebekenin banka çalışanı üyesi, şubelerdeki para miktarı yüksek olan uyuyan hesapları belirledi. Hesapların ait olduğu kişilerin kimlik bilgilerini de alan bankacı, bunları diğer şebeke üyeleriyle paylaştı.

DUBLÖR KULLANDILAR

Bu bilgileri alan şebeke üyeleri, banka müşterisiyle aynı yaşta ve benzer fiziki özelliklerde birini buldu. Banka müşterisi adına düzenlenmiş sahte kimlik hazırlandı. Bu kimlikle bankaya giden dublör hesaptaki tüm parayı çekti.

ÜÇ ŞÜPHELİ YAKALANDI

Daha önce de benzer yöntemlerle gerçekleşen dolandırıcılıkları aydınlatmış olan mali polis, 29 Haziran'da operasyon düzenledi. İstanbul ve Ankara'da düzenlenen baskında 3 şüpheli gözaltına alındı. Aramalarda dijital malzemelerle el konulurken şüphelilerden birinin evinde kimliklerin kaplanması için kullanılan bir makine ele geçirildi.

FARKLI MAĞDURİYETLER ARAŞTIRILIYOR

Polis ekipleri firari olan bir şüphelinin yakalanması için çalışmalarını sürdürürken, şebekenin benzer yöntemlerle farklı mağduriyet yaratıp yaratmadığının araştırıldığı belirtildi.

Dublör kullanarak dolandırıcılık yapan çeteye operasyon İlginizi Çekebilir Dublör kullanarak dolandırıcılık yapan çeteye operasyon