Duygu Delen davasında flaş gelişme

Gaziantep'te Duygu Delen'in balkondan düşüp öldüğü olaya ilişkin tutuklanan erkek arkadaşı Mehmet Kaplan 'ev hapsi' şartıyla tahliye edilmişti... Başsavcılığın itirazının ardından gözaltına alınan Kaplan tekrar tutuklanarak, cezaevine gönderildi.

Duygu Delen davasında flaş gelişme

Batıkent Mahallesi’nde, geçen yıl 13 Ağustos’ta meydana gelen olayda Duygu Delen, 5 katlı apartmanın 4’üncü katındaki erkek arkadaşı Mehmet Kaplan’ın evinin balkonundan düşüp yaşamını yitirdi.

Mehmet Kaplan, tartıştığı kız arkadaşının intihar ettiğini ileri sürdü. Duygu Delen’in cinayete kurban gittiği iddiası üzerine gözaltına alınan Mehmet Kaplan, ‘kasten öldürme’, ‘cinsel istismar’, ‘yağma’ ve ‘hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı ve hakkında, ‘ağırlaştırılmış müebbet’ ve 32 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açıldı.

10 aydır tutuklu bulunan Mehmet Kaplan, devam eden davanın 16 Haziran’da görülen 4’üncü duruşmasında, mahkeme heyeti tarafından ‘ev hapsi’ şartıyla tahliye edildi.

BAŞSAVCILIĞIN İTİRAZI KABUL EDİLDİ

Kamuoyunda tepkiye yol açan tahliye kararına; aynı gün Cumhuriyet Başsavcılığı, geçen pazartesi günü ise Duygu Delen’in ailesi itirazda bulundu. İtirazları değerlendiren üst mahkeme olan 11’inci Ağır Ceza Mahkemesi, dün akşam saatlerinde mevcut delil durumu ve sanığın tutuklulukta geçirdiği süreyi dikkate alarak, Mehmet Kaplan’ın tekrar tutuklanmasına yönelik karar verdi.

YENİDEN GÖZALTINA ALINDI

Kararın tebliğ edilmesinin ardından harekete geçen İnfaz Büro Amirliği ekipleri, Mehmet Kaplan’ı ‘ev hapsi’ için bildirdiği adreste yeniden gözaltına aldı.

Geceyi emniyette geçiren Kaplan’ın bugün adliyeye sevk edileceği ve mahkemenin verdiği ‘yakalama, tutuklama’ kararının yüzüne okunmasının ardından cezaevine teslim edileceği belirtildi.

TUTUKLAMA KARARI AİLEYİ MUTLU ETTİ

Duygu Delen'in ailesinin avukatı Ömer Faruk Akan, itiraz sonucu Mehmet Kaplan’ın yeniden tutuklanmasının aileyi umutlandırdığını söyledi.

Avukat Ömer Faruk Akan, “10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi tahliye kararı verdikten sonra Gaziantep Cumhuriyet Başsavcılığı ve biz bu karara itiraz ettik. Dosya usulü itibariyle 11”nci Ağır Ceza Mahkemesi’ne geldi. Burada yaklaşık 2 gün ciddi inceleme yapıldıktan sonra mahkeme bizim de itiraz ettiğimiz hususları gerekçe göstererek tutuklama kararı verdi ve tahliye kararını kaldırdı. Bizce yerinde bir karar. Süreç bundan sonra yargılama şeklinde devam edecektir. Bundan sonra Adli Tıp Kurumunun bizim işaret ettiğimiz şekilde ve iddialarımızı doğrular şekilde bir rapor tanzim edeceğini düşünüyoruz. Bununla beraber mahkemenin bir mahkumiyet kararı vereceğini düşünüyoruz” dedi.

Adli Tıp Kurumu raporunun gelmesinin beklendiğini hatırlatan Akan, ”Aile bu tutuklama kararına mutlu oldu. Tahliye kararından sonra biraz yıpranmışlardı. Umutsuzluğa da kapılmışlardı ancak böyle bir karar verilince hem annesi hem babası çok sevindiler. Tüm aile fertleri umutlandı, biz de sanığın ceza alacağına bir kez daha inandık. Kısa süre içerisinde iki duruşmaya kadar karar çıkacağını düşünüyoruz” diye konuştu. (DHA)

Duygu Delen davasındaki karara başsavcılıktan itiraz İlginizi Çekebilir Duygu Delen davasındaki karara başsavcılıktan itiraz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...