Eda Nur Kaplan’ın intiharıyla ilgili dikkat çeken gelişme! Yusuf G.’nin savunması ortaya çıktı

Eda Nur Kaplan'ın intiharıyla ilgili gözaltına alınan Yusuf G. çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından 'konutu terk etmeme adli kontrol' şartıyla serbest bırakıldı. Karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı itiraz ederken Yusuf G.'nin hakim karşındaki savunması ortaya çıktı.

Eda Nur Kaplan’ın intiharıyla ilgili dikkat çeken gelişme! Yusuf G.’nin savunması ortaya çıktı

Ankara’nın Çankaya ilçesi Alacaatlı Mahallesi'nde bir süredir ablasıyla birlikte yaşayan 18 yaşındaki Eda Nur Kaplan, 7 Ağustos Cumartesi günü saat 01.00 sıralarında 15'inci kattaki evlerinin balkonundan atlayarak yaşamına son verdi.

Sitede yaşayanların duyulan gürültü sonrasında komşularının araması üzerine olay yerine polis ve sağlık ekipleri geldi. Sağlık ekiplerinin olay yerinde yaptığı ilk incelemede Eda Nur’un vefat ettiği öğrenildi. Daha sonra 18 yaşındaki Eda Nur’un cansız bedeni olay yerinde yapılan ilk incelemenin ardından Adli Tıp Kurumu’na kaldırıldı.

“KIZINI ÇOK HARCADILAR”

18 yaşındaki Eda Nur, hayatına son vermeden önce annesine yazdığı mesajda, “Anne küçük kızın bazı şeylere dayanamıyor artık. Kızını çok harcadılar. Kimseye bir şeyini anlatamadı. Hakkımı yerde bırakmayın lütfen. Ben katlanamıyorum, dimdik duramıyorum siz durun” ifadeleri yer aldı. Öte yandan sosyal medya üzerinden Eda Nur Kaplan için birçok mesaj paylaşıldı.

SERBEST BIRAKILDI

Olaya ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında Yusuf G. gözaltına alınarak adliyeye sevk edildi. Yusuf G., tutuklama talebiyle çıkarıldığı nöbetçi sulh ceza mahkemesi tarafından ‘konutu terk etmeme adli kontrol’ şartıyla serbest bırakıldı.

SAVUNMASI ORTAYA ÇIKTI

Yusuf G.’nin hakim karşındaki savunması ortaya çıktı. Suçlamaları reddeden Yusuf G., Eda Nur Kaplan ile sosyal medya üzerinden tanıştığını ve zorla elini bile tutmadığını söyledi. Yusuf G. savunmasında şunları söyledi;

*Ben yüklenen suçla ilgili olarak kollukta ve savcılıkta ifade vermiştim. Aynen tekrar ederim, olayla uzaktan yakından alakam yoktur. Kendisiyle tanıştığım platform Tinder’dır. Bütün kamera kayıtları da ortadadır. En son mekanda ‘beni evine götür’ dedi. Kız yetimhanede yetişmiş birisidir.

*Ben kendisinin elini bile zorla tutmadım. Mehmet ile yaşadığı olayda ben kesinlikle yoktum. Whatsapp yazışmaları var. Ben olayı duyar duymaz avukatımla teslim oldum. Arandığım anda direk geldim.

*Sadece babam ile yaşıyorum. Kendisi de rahatsızdır, zaten bende kalacağının ses kaydı var, kendisi bana söyledi. Sabaha kadar yanımdasın tarzı konuşmalar yanıma gelmeden önce var. Yanıma farklı bir amaçla gelmedi. Mekandan birlikte çıktık. Mekana girerken el ele girdik. Tüm savunmam bundan ibarettir. Ekleyecek bir husus yoktur, serbest bırakılmayı talep ederim.

KARARA İTİRAZ

Karara Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı  itiraz etti. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliğine gönderilen itiraz dilekçesinde, “Şüphelinin atılı suçu işlediğine dair kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların tutuklama nedeninin bulunması nedeniyle şüpheliye atılı suçun vasıf ve mahiyeti, mevcut delil durumu, suça dair yasada yazılı cezanın üst haddi dikkate alınarak ilgi kararın kaldırılmasına ve şüpheli hakkında tutuklamaya yönelik yakalama emri düzenlenmesine karar verilmesi kamu adına itirazen talep olunur” denildi. DHA

 

Eda Nur Kaplan'ın ölümüne ilişkin 1 kişi gözaltına alındı İlginizi Çekebilir Eda Nur Kaplan'ın ölümüne ilişkin 1 kişi gözaltına alındı Eda Nur Kaplan'ı evine bırakan taksici yaşananları anlattı İlginizi Çekebilir Eda Nur Kaplan'ı evine bırakan taksici yaşananları anlattı