Erdoğan, Dostum’u kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Afganistan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum'u kabul etti.

Erdoğan, Dostum’u kabul etti

CumhurbaşkanıRecep Tayyip Erdoğan, Afganistan eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum’u kabul etti.

Erdoğan, Dostum ile İstanbul’daki Vahdettin Köşkü’nde görüştü. Saat 14.30’da başlayan görüşme basına kapalı olarak gerçekleşti.

RAŞİD DOSTUM (Abdürreşid Dostum)

Afganistan tarihinin Mareşal unvanına sahip üçüncü komutanı. Afganistan’daki Özbeklerin lideri ve eski Afganistan Devlet Başkan yardımcısı. 1953 yılında Afganistan’ın kuzeyindeki Şibirgan şehrinde doğdu. 26 yaşındayken Sovyetler’in Afganistan’da açtığı bir doğalgaz tesisinde işçi olarak çalışmaya başladı. Kısa sürede tesis içinde örgütlü bulunan işçi sendikasının başkanı oldu. Sovyetlerin Afganistan’dan çekilmesinden sonra iktidarda bulunan Necibullah hükümetiyle işbirliğini sürdürdü. Mezar-ı Şerif başta olmak üzere Kuzey Afganistan’daki yedi eyaletin yönetimini ele aldı. Türkiye ile ilişkiler kuran Raşit Dostum, devrin Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın açtığı imkânlarla bütün dünyada tanındı. Turgut Özal bir dönem kullandığı makam arabasını, Raşit Dostum’a hediye etti. Taliban Mezar-ı Şerif’i ele geçirince ülkesini terk eden Raşit Dostum, Ankara’ya gelerek Türk yetkililerle durum değerlendirmesi yaptı. Bilahare Türkiye, Özbekistan ve İran’da kısa süre bulunduktan sonra Kuzey Afganistan’a tekrar döndü. 9 Ekim 2004’te gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday oldu ama seçilemedi. 2014 yılı Afganistan Başkanlık seçiminde Eşref Gani Ahmedzai’yi destekledi ve onun Başkan seçilmesinden sonra Afganistan Devlet 1. Başkan Yardımcısı oldu. 18 Şubat 2020’de cumhurbaşkanı ilan edilen Eşref Gani Ahmedzai ile seçimlere hile karıştığı iddiasıyla sonuçları kabul etmeyen aday Abdullah Abdullah arasında sağlanan anlaşma sonucunda Cumhurbaşkanı Gani tarafından Raşit Dostum'a mareşallik unvanı verildi.

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Özellikle Afganistan barış sürecini görüştük İlginizi Çekebilir Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Özellikle Afganistan barış sürecini görüştük ABD, Afganistan'a yardım yapmayı planlıyor İlginizi Çekebilir ABD, Afganistan'a yardım yapmayı planlıyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...