Erdoğan ile Putin görüştü, aşı ve Filistin’i konuştular

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, telefonda görüştü. İki liderin, Filistin'de yaşanan gelişmeler ile Sputnik V aşısının Türkiye'ye sevkiyatı hakkında konuştukları açıklandı.

Erdoğan ile Putin görüştü, aşı ve Filistin’i konuştular

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, görüşmede, Filistin’de yaşanan gelişmeler ile Sputnik V aşısının Türkiye’ye sevkiyatına ilişkin konular ele alındı.

İSRAİL’E CAYDIRICI BİR DERS VERMELİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, İsrail’in Kudüs, Gazze, Mescid-i Aksa ve Filistinlilere yönelik pervasız saldırıları karşısında Türkiye olarak tepkilerini en sert şekilde ortaya koyduklarını belirterek, uluslararası camianın da İsrail’e güçlü ve caydırıcı bir ders vermesi gerektiğini, bu amaçla her seviyede girişimlerini sürdürdüklerini ifade etti.

FİLİSTİN KONUSUNDA İKİ ÜLKE HEMFİKİR

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın Filistin konusunda Birleşmiş Milletler parametrelerine ve iki devletli çözüme işaret eden açıklamasını önemli bulduğunu belirten Erdoğan, Türkiye ve Rusya’nın Kudüs’te yaşanan gelişmeler konusunda hemfikir olduğunun gösterilmesinin önemli bir mesaj teşkil ettiğine dikkati çekti.

PUTİN, TÜRK HALKININ BAYRAMINI KUTLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kriz daha fazla büyümeden Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin meseleye müdahil olmasının önemli olduğunu ve Konsey’in İsrail’e saldırıları durdurması hususunda kararlı ve net mesajlar vermesi gerektiğini vurguladı.

Filistinli sivillerin korunması için bölgeye uluslararası koruma gücü gönderilmesi fikri üzerinde de çalışılması gerektiğini belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye ve Rusya’nın Birleşmiş Milletler’de tüm bu konularda yakın işbirliği sergileyeceğine inandığını ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Putin de Türk halkının Ramazan Bayramını kutlayarak, sağlık, mutluluk ve esenlik temennisinde bulundu. (DHA)

Erdoğan'dan Filistin mesaisi: Yoğun görüşme trafiği sürüyor İlginizi Çekebilir Erdoğan'dan Filistin mesaisi: Yoğun görüşme trafiği sürüyor

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...