Erdoğan: Yanan evler yeniden yapılacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Antalya'nın Manavgat ilçesindeki yangın alanlarını inceledikten sonra basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan: Yanan evler yeniden yapılacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yangın sonrasında  atılacak adımlar  konusunda bilgi verdiği toplantıda öne çıkan açıklamalar şöyle:

* Yangından etkilenen bölgelerde acil ihtiyaçları karşılamak için 50 milyon lira ödenek gönderilmiştir.

* Yanan ve hasar gören evlere ayrıca kira yardımı yapılacak. Tarım, hayvancılık ve sera faaliyetlerinin hasarları karşılanacak. Genel hayata etkili afet bölgesinde vergiler ertelenecek.

* SGK primleri, esnaf kredileri ödemeleri ertelenecek. Tarım ve ziraat borçları ertelenecek. Bir ay içerisinde evlerin inşaatına başlanacak. 1 yıl içerisinde hedef tüm afet bölgesindeki evler yöresel mimariye uygun şekilde ahırı ile deposu ile tamamlanacak.

* Şu andaki yangın söndürme faaliyetlerini çok geniş bir ekiple yürütüyoruz. Yaklaşık 3 gündür maruz kaldığımız yangın felaketinden dolayı özellikle tekrar Manavgat halkına özellikle geçmiş olsun dileklerimi ifade etmek istiyorum.

* Devletimiz tüm kurum ve imkanlarıyla yangının söndürülmesi hasarın tanzimi, hazar gören yerlerin yeniden ihyası için çalışmaktadır.

HAMDOLSUN ÇOĞU KONTROL ALTINDA

* Yanan her yeri daha fazlasıyla ağaçlandırmak en başta gelen görevimizdir. Böyle dönemler ülke ve millet olarak birliğe, beraberliğe, kardeşliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz zamanlardır. Hamdolsun yangınların çoğu kontrol altına alınmıştır.

* Sadece son 3 gündeki yangınlar için 4 bin personel 6 uçak, 45 helikopter, 660 arazöz, 65 iş makinası, 110 itfaiye aracı görev yapmıştır. son attığımız adımlarla bu 6 uçak 13 uçağa çıkarılmıştır. Bunlar da bazıları anfibiktir bazıları da yüklü tankerlerdir. Ormanlarımızın yüzde 85’i yangına karşı hassas bölgelerde yer aldığı için bu mücadeleyi de hassas bir şekilde yürütmek zorundayız.

* Uçak konusundaki sıkıntıların nedeni THK’nın teknolojisini yenileyememiş olmasıdır. Ayrıca son yangınlarda çok işimize yarayan anfibik uçaklar ile gelişmiş helikopterlerimiz sayesinde yangınla mücadelede filomuzdaki zaafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık.

* İHA’lar yangınların tespiti ve büyümeden kontrol altına alınması için bize imkan tanımıştır. İHA’lar sayesinde geçtiğimiz yıl 234 yangını büyümeden söndürmüştük. Orman yangınları ile mücadele filomuzu güçlendirmeye devam edeceğiz.

“TÜRK HAVA KURUMUNUN FİLOSUNU VE TEKNOLOJİSİNİ YENİLEYEMEMİŞ OLMASI”

* Uçak konusundaki sıkıntıların ana sebebi, uzun yıllardır bu görevi yürüten Türk Hava Kurumunun filosunu ve teknolojisini yenileyememiş olmasıdır.

* Buna rağmen 2021 yılında artık hurda görünümüne bürünen bu uçaklardan 3’ü ile 18 helikopter Türk Hava Kurumu ortaklığındaki bir şirketten kiralanmıştır.

* Ayrıca son yangınlarda çok işimize yarayan yeni teknolojiye sahip amfibik uçaklar ile yine gelişmiş helikopterlerimiz sayesinde yangınla mücadele filomuzdaki zafiyeti ortadan kaldırmaya çalıştık. Ukrayna, Rusya ve Azerbaycan’dan son anda İran’dan gelen uçaklarla sayımız fiilen artmıştır.

* Bilhassa İHA’lar yangınların hızla tespiti ve büyümeden kontrol altına alınması konusunda bize büyük imkanlar sağlamıştır. Bir dakikada 3 milyon hektarın üzerinde alanı tarayabilen İHA’lar sayesinde geçtiğimiz yıl 234 yangını büyümeden söndürmüştük. Elde edilen tecrübelere ve ihtiyaçlara göre orman yangınlarıyla mücadele filomuzu güçlendirmeye devam ediyoruz.

“FİTNE FAALİYETLERİNE İTİBAR EDİLMEMELİ”

Orman teşkilatımızın dünyanın en iyilerinden biri olarak kabul edildiğini de söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

* Herkesi, gerektiğinde şehitler verme pahasına ormanlarımızı koruyan bu teşkilatımızın mücadelesine saygı duymaya davet ediyorum. Uluslararası kuruluşların değerlendirmelerine göre bölgemizde yangınlara en hızlı, en etkin müdahaleyi ve mücadeleyi yapan, en az zarar gören ülkeler arasında ilk sırada yer alıyor.

* Her dönemde olduğu gibi bugün de birileri milletin yüreğindeki yangını kendi kısır çekişmelerine meze yapmanın gayreti içine düşmüştür. Bu siyaset konusu yapılabilecek bir mesele değildir.

* Sosyal medya ve diğer medya mecralarında dolaşıma sokulan miadını doldurmuş hurda araç gereç görüntüleri üzerinden yürütülen fitne fesat bozgunculuk faaliyetlerine kimse itibar etmemelidir.

* Sadece yetkili mercilerin açıklamalarına lütfen kulak veriniz. Gün dayanışma ve el birliğiyle afetlerin üstesinden gelme günüdür. Yanan alanların yeniden ağaçlandırılmasına ilk yağmurlarla birlikte başlanacaktır.”

YANGINLARDA TERÖR ÖRGÜTÜ ŞÜPHESİ

Yangınlardaki sabotaj şüphelerine de dikkat çeken Erdoğan şunları söyledi:

* Bölgemizdeki ve diğer yerlerdeki yangınlar konusunda sabotaj şüpheleri herkes gibi bizi de rahatsız ediyor. Emniyetimiz, jandarmamız, istihbaratımız yangın çıkan yerlerdeki her türlü işareti, bilgiyi belgeyi değerlendirerek inşallah bu soru işaretlerini giderecektir.

* Şayet bu vatanı ateşe verecek kadar ülkemize ve milletimize ihanet içine girenler varsa onların yakasına yapışıp en ağır şekilde cezalandırılmalarını sağlamakta boynumuzun borcudur. Tabi terör örgütü elebaşılarının geçen yıl ormanları yakma talimatı vermesinin ardından ülkemizdeki orman yangını sayısının ve yanan alan büyüklüğünün yaklaşık iki katına çıktığını biliyoruz.

* Teröristleri nasıl dağlarda ve sınır ötesindeki inlerinde bitirmeye yaklaştıysak, şehirdeki uzantılarını da kazıyıp atmakta kararlıyız. Bir kez daha Rabbimden ülkemizi her türlü afetten korumasını niyaz ediyorum.

* Yangında hayatını kaybedenlere rahmet, yaralananlara şifalar diliyorum. Antalya’ya ve Türkiye’ye geçmiş olsun dileklerimi tekrarlıyorum. Buradan tüm vatandaşlarımıza ormanlarımızın korunması, tedbirsiz ateş yakılmaması, yakılan ateşlerin işi bittiğinde mutlaka tamamen söndürülmesi hususunda dikkatli olunmaya davet ediyorum.

Rusya Türkiye'ye 11 hava aracı daha gönderecek İlginizi Çekebilir Rusya Türkiye'ye 11 hava aracı daha gönderecek