Erdoğan’dan suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele genelgesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yayımladığı genelgeyle Türkiye'de Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadelede ve Müsadere Uygulamalarında Etkinliğin Artırılması Strateji Belgesi (2021-2025)" hazırlandığını duyurdu. Strateji Belgesi MASAK tarafından yayımlanacak ve ilgili kurumların katılımıyla MASAK tarafından yürütülecek.

Erdoğan’dan suç gelirlerinin aklanması ve terörün finansmanı ile mücadele genelgesi

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, suç gelirlerinin aklanması ve terörizmin finansmanı konusunda bir genelge yayımladı. Resmi Gazete’de yayımlanan genelgede özetle şu ifadelere yer verildi:

“Suçluların suç gelirinden mahrum bırakılması, suçla mücadelenin en önemli unsurlarındandır. Bu bağlamda ülkelerin kolluk ve istihbarat birimlerinin vakalar bazında ve suç eğilimlerinin tespiti noktasında koordinasyon ihtiyacı hasıl olmakta; adli birimlerin de soruşturma ve kovuşturma süreçlerini mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırması önem arz etmektedir.

ŞÜPHELİ İŞLEM BİLDİRİMİ, KAYIT TUTMA VE YETKİLİ MAKAMLARA İBRAZ 

Bunun yanında, özellikle küresel finansal sistemin işleyişi üzerinde önemli derecede olumsuz etkisi bulunan aklama ve terörizmin finansmanı suçlarında, yükümlü grupları tarafından müşterinin tanınması, şüpheli işlem bildirimi, kayıt tutma ve istendiğinde yetkili makamlara ibraz etme, uyum programı oluşturma gibi önleyici tedbirlerin etkili bir şekilde uygulanması ve yükümlülüklere uyumun da denetlenmesi gerekmektedir. Bu minvalde düzenleme ve denetim faaliyetleri de suç geliri ile mücadelenin başat unsurları arasındadır.

“Türkiye’de Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadelede ve Müsadere Uygulamalarında Etkinliğin Artırılması Strateji Belgesi (2021-2025)” hazırlanmıştır.

MASAK YÜRÜTECEK

Strateji Belgesi Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanlığı’nın (MASAK) resmî internet adresinde (https://masak.hmb.gov.tr) yayımlanacaktır

Strateji Belgesinin uygulama döneminde yine MASAK tarafından, diğer ilgili kurumların da katılımı ile yürütülecektir.

Bu itibarla, Türkiye’de Suç Gelirlerinin Aklanması ve Terörizmin Finansmanı ile Mücadelede ve Müsadere Uygulamalarında Etkinliğin Artırılması Strateji Belgesi (2021-2025) kapsamındaki tüm kamu kurum ve kuruluşlarının üzerine düşen görev ve sorumlulukları hassasiyetle yerine getirmesi: Strateji Belgesinin uygulanması sürecinde ihtiyaç duyulacak her türlü destek ve yardımın, bütün kamu kurum ve kuruluşlarınca titizlikle sağlanması hususunda gereğini rica ederim.”
 

Kara para ile uluslararası mücadele ve Türkiye İlginizi Çekebilir Kara para ile uluslararası mücadele ve Türkiye Maliye, gerçek patronların peşine düşüyor! İlginizi Çekebilir Maliye, gerçek patronların peşine düşüyor! İşte MASAK raporu İlginizi Çekebilir İşte MASAK raporu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...