Sözcü Plus Giriş

Gri kategorideki teröriste rekor ceza

Erzurum’da AKP Karayazı Belediye Meclis Üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük’ü ‘kasten öldürmek’ suçundan ‘gri’ kategoride yer alan Şevger kod adlı terörist ve örgüte yardım ettikleri belirtilen 8 sanık hakim karşısına çıktı. Karar duruşmasında Şevger kod adlı teröriste 4 kez ağırlaştırılmış müebbet, çeşitli suçlardan 69 yıl 3 ay hapis cezası ve 45 bin 900 TL adli para cezası verildi.

Orhan BOZKURT
Güncellenme: 23:18, 05/07/2021
Gri kategorideki teröriste rekor ceza

Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde bugün hakim karşısına çıkan tutuklu sanık ‘Şevger’ kod adlı PKK’lı terörist Muhammed Fadullah Kamış’a rekor ceza verildi. Aynı davada tutuklu yargılanan Emrah Polat ile tutuksuz yargılanan Fesih Polat, Adil Bingöl, Pınar Özcan, Mehmet Sait Özcan duruşmaya Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı.

Mahkeme heyeti tarafından duruşmada son savunması istenen ‘Şevger’ kod adlı Muhammed Fadullah Kamış, bölücü terör örgütü PKK’nın propagandasını yapmaya kalkışınca mahkeme başkanı tarafından uyarıldı.

Duruşma sonunda mahkeme heyeti Kamış’ı, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma” Savcı Küçük, Ahmet Küçük ve Mehmet Şefik Doğu’yu “Kasten öldürme” suçlarından 4 kez ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırdı.

CEZA YAĞDI

Kamış, ayrıca “Görevi yaptırmamak için direnme”, “Kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılma”, “Toplantı ve yürüyüşlere silah veya aletlerle katılma”, “Ateşli silahlar ve bıçaklar ile diğer aletler hakkında kanun”, “Kişiyi hürriyetinden yoksun kılma”, “Konut dokunulmazlığını ihlal etme” aynı zamanda “Nitelikli yağma” suçlarından da toplamda 69 yıl 3 ay hapis ve 45 bin 900 Türk Lirası para cezasına çarptırıldı.

‘Şevger’ kod adlı PKK’lı terörist terörist Kamış, “Kamu malına zarar verme” ve “Silahlı tehdit” suçlarında ise beraat etti. Aynı davada “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan yargılanan sanık Mehmet Sait Özcan 2 yıl 1 ay, diğer sanıklardan Pınar Özcan 2 yıl 1 ay, Adil Bingöl 3 yıl 1 ay 15 gün, Burhanettin Şahin ise ‘terör örgütüne üyelik' suçundan 6 yıl 10 ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Karayazı ilçesinde 18 Haziran 2019'da AKP’li Karayazı Belediye Meclisi üyesi Savcı Küçük ile yeğeni Ahmet Küçük, Turnagöl Mahallesi ile Anıtlı Mahallesi arasındaki arazide bir araçta ölü bulunmuştu. Saldırının faili olduğu gerekçesiyle yakalanan ve ‘Terörden Arananlar Listesi’nde 300 bin TL ödülle gri kategoride yer alan “Şevger” kod adlı Muhammed Fadullah Kamış, Jandarma ve Polis Özel Harekat Timleri’nin düzenlediği ortak operasyon sonucu 29 Temmuz 2019’da Erzurum’da yakalanmıştı.

İlginizi ÇekebilirTeröristler göğüslerinde ABD arması ile geziyorTeröristler göğüslerinde ABD arması ile geziyorİlginizi ÇekebilirBombalı saldırı için Ankara'ya gelen 3 terörist yakalandıBombalı saldırı için Ankara'ya gelen 3 terörist yakalandı
Yayınlanma Tarihi:19:20,