Sözcü Plus Giriş

Hafta sonu seyahat yasağı var mı? Cumartesi ve Pazar şehirler arası seyahat serbest mi?

Geçtiğimiz aylarda vaka sayılarının yüksek olması nedeniyle ilan edilen şehirler arası seyahat yasağı kaldırıldı. Kademeli normalleşmenin üçüncü etabına ilişkin yayınlanan genelgede hafta içi ve hafta sonu için seyahat yasağının sona erdiği belirtildi. Vatandaşlar yeni bir karar açıklanana kadar, diledikleri gün ve saatlerde şehirler arası seyahat gerçekleştirebilecek.

Güncellenme: 09:20, 03/07/2021
Hafta sonu seyahat yasağı var mı? Cumartesi ve Pazar şehirler arası seyahat serbest mi?

Yayınlanan genelge ile birlikte sokağa çıkma yasağının yanı sıra seyahat yasağı da kaldırıldı. Uzun süredir uygulanan yasağa göre sokağa çıkma yasağının olduğu saatlerde şehirler arası seyahate izin verilmiyordu. Genelgede şu ifadelere yer verildi;

ŞEHİRLERARASI SEYAHAT YASAĞI VAR MI?

01.06.2021 tarih ve 8878 sayılı Genelgemizde belirtilen esaslar çerçevesinde hali hazırda uygulanmakta olan sokağa çıkma kısıtlamaları (hafta içi ve hafta sonu dahil) 1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’e kadar sürdürülecektir.

1 Temmuz 2021 Perşembe günü saat 05.00’ten itibaren ise hafta içi hafta sonu ayrımı olmaksızın sokağa çıkma ile buna bağlı olarak uygulanan şehirlerarası seyahat kısıtlamaları sona erecek ve belirtilen tarihten itibaren sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlaması uygulanmayacaktır.

TOPLU ULAŞIM TEDBİRLERİ

Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde toplu taşıma ile ilgili olarak belirlenmiş kural ve esaslar ile temizlik, maske ve mesafe kurallarına uyulmak kaydıyla;

1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren şehir içi ve/veya şehirlerarası tüm toplu taşıma araçlarındaki yolcu/koltuk kapasite sınırlandırmalarına son verilecektir.

65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile 18 yaş altı gençler/çocuklarımızın şehir içi toplu taşıma araçlarını kullanmalarına dair kısıtlamalar 1 Temmuz 2021 Perşembe gününden itibaren kaldırılacaktır.