Sözcü Plus Giriş

Halkın % 51’i Kanal İstanbul için ‘Bu bir rant projesi’ dedi

Metropoll Araştırma, anketi Nisan ayında bin 752 kişinin katılımıyla yaptı. Ankette, Kanal İstanbul’un yapılmasını doğru bulanların oranı yüzde 37.6’da kaldı.

Veli TOPRAK
Güncellenme: 07:18, 29/06/2021
Halkın % 51’i Kanal İstanbul için ‘Bu bir rant projesi’ dedi

Katılımcıların yüzde 48.6'sı ise “bu projeyi doğru bulmadığını” belirtti. Yüzde 13.8'lik kesim de projeye ilişkin “fikri olmadığını” bildirdi. Anketteki, “Kanal İstanbul sizce neden yapılmak isteniyor” sorusuna, halkın yarıdan fazlası, “İstanbul'a yeni bir rant alanı yaratmak için” yanıtını verdi. Yüzde 29.1'lik kesim, “Deniz trafiğinde İstanbul'un yükünü azaltmak için” derken, katılanların yüzde 19.8'i “Fikrim yok” seçeneğini işaretledi.

METROPOLL ANKETİNDEN ÇIKAN ÇARPICI SONUÇ

Ankette en dikkat çeken sonuç, “proje kapsamında gemi geçiş garantisi” verilmesiyle ilgili soruda alındı. Halkın yüzde 63.5'i “geçiş garantisini doğru bulmadığını” söyledi. Yüzde 20.7'lik kesim ise geçiş garantisi için “Doğru buluyorum” dedi. Katılımcıların yüzde 65.7'si, kanal yapıldıktan sonra gemilerin “ücretsiz olan İstanbul Boğazı'nı tercih edeceğini” vurguladı. Gemilerin “paralı kanaldan geçeceğini” söyleyenlerin oranı ise yüzde 18.7'de kaldı.

İlginizi ÇekebilirKanal İstanbul protesto edildiKanal İstanbul protesto edildiİlginizi Çekebilirİmamoğlu duyurdu: İBB'den Kanal İstanbul internet sitesiİmamoğlu duyurdu: İBB'den Kanal İstanbul internet sitesiİlginizi ÇekebilirGuardian'dan Kanal İstanbul analizi: Türkler Erdoğan'ın 65 milyar dolarlık projesinin etkilerinden korkuyorGuardian'dan Kanal İstanbul analizi: Türkler Erdoğan'ın 65 milyar dolarlık projesinin etkilerinden korkuyor
Yayınlanma Tarihi:05:30,