Hamsi Rusya’ya kaçtı, fiyatlar arttı

Karadeniz'de son günlerde etkili olan fırtına nedeniyle balıkçılar ava çıkamayınca tezgahlarda balık çeşitleri azaldı. Samsun'da az da olsa kısıtlamada sokağa çıkanlar, açık olan tezgahlardan balık satın aldı.

Hamsi Rusya’ya kaçtı, fiyatlar arttı

Karadeniz’de son haftalarda etkili olan fırtına balık tezgahlarını da vurdu. Balıkçıların şiddetli rüzgar yüzünden tekneleriyle denize açılıp, avlanamaması nedeniyle tezgahlar neredeyse boş kaldı, balık fiyatları da arttı.

Balıkçılar, ek tedbirlerle avı yeniden başlayan Karadeniz’in incisi hamside, sürülerinin daha soğuk olan Rusya’ya yöneldiğini ifade etti. Kentte sokağa çıkma kısıtlamasında da hizmet veren balıkçı tezgahlarında; barbunun kilosu 40-45, mezgit 35-40, hamsi 25-30, tirsi 25, deniz levreği 150, çipura 40-50 ve somon da 35 liradan satışa sunuluyor.

KARADENİZ HAMSİSİ, RUSYAYA GİTTİ

Samsun Büyükşehir Belediyesi Balık Satış Pazarı’nda balıkçılık yapan Emirhan İlhan, fırtına nedeniyle denize açılamadıklarını ifade ederek şunları söyledi;

*Balık, soğuğu ve fırtınayı çok sever, bu nedenle soğuk olunca balıkçıların yüzü güler. Balık bol olur, fiyatlar da düşer. Ancak bu sene çok karışık durumlar oldu, soğuk hava bekledik hava çok sıcak oldu. Bir denge kuramadık.

*Şimdi de son günlerde şiddetli rüzgar var, bu durum da balığı etkiledi. Tekneler, denize açılamadığı için çok az balık geldi ve fiyatlar da arttı. Herkesin istediği bir çeşitlilik tezgahlarda olmadı. Karadeniz’in en güzel balıklarından hamsi, şu an Rusya’ya gitti.

*Rusya, buraya göre çok daha soğuk olduğu için orada daha iyi hamsi var. Müşterilerimiz de bu duruma tepki gösteriyor, artık hava soğudu, neden hamsi yok, fiyatlar düşmüyor diyorlar.

*Hava soğuk olabilir ama denize açılamadıktan sonra bir anlamı kalmıyor. Müşterilerimiz hamsinin olmadığını bildiği için mezgit, barbun, levrek, çipuraya yönelmiş durumda. DHA

Hamsi fiyatı denizden tezgaha kadar 3'e katlanıyor İlginizi Çekebilir Hamsi fiyatı denizden tezgaha kadar 3'e katlanıyor Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı İlginizi Çekebilir Hamsinin kulağına kar suyu kaçtı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...