Hekimlik andındaki ifadeleri değiştirmek isteyen rektöre TTB’den kınama

İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hekimlik andında ‘Cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına’ dair ifadeyi değiştirmek istediklerini açıkladı. Rektörü kınayan bir açıklama yapan TTB, "Rektör hakkında soruşturma açılması için girişimlerde bulunacağımızı bildiriyoruz" duyurusunda bulundu.

Hekimlik andındaki ifadeleri değiştirmek isteyen rektöre TTB’den kınama

Bir gazeteye açıklamalarda bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, hekimlik andında yer alan ‘Cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı yapılmayacağına' ifadesini değiştirmeye yönelik çalışmaları olduğunu açıkladı. Kızılay'ın toplum ve aile değerlerini korumak adına yemin metinlerinin üniversite senatosunun onayından geçtikten sonra mezun öğrencilere okutulacağını ve yemine ‘ideolojik’ düşüncelerin içine sokulmasını engelleyeceklerini açıkladı.

TTB: SORUŞTURMA İÇİN GİRİŞİMLERDE BULUNACAĞIZ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), rektör Ahmet Kızılay hakkında soruşturma açılması için girişmelerde bulunacaklarını duyurdu. TTB'nin açıklamasında şu ifadeler kullanıldı:

* İnönü Üniversitesi Rektörü’nün evrensel Hekimlik Andı’nı ‘sapkınlık’ diyerek değiştirme niyetini öğrenmiş bulunuyoruz. Hekimliğin evrensel ve etik değerleriyle bağdaşmayan bu sözleri kınıyor ve rektör hakkında soruşturma açılması için girişimlerde bulunacağımızı bildiriyoruz.

SAKARYA ÜNİVERSİTESİ’NDE DE ANTTA DEĞİŞİKLİK YAPILDI İDDİASI

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde fakülteden mezun olan genç hekimlere Hekimlik andından cinsiyet, etnik kimlik ve cinsel yönelim ayrımı çıkartılarak yemin ettirilmek istendiği ileri sürülmüştü. Öğrencilerin eksik metni okumayı reddetmesi üzerine rektörlük, törende yemini okutmaktan vazgeçmişti.

CHP’Lİ AĞBABA: ÜNİVERSİTELER EĞİTİMLE, BİLİMLE GÜNDEME GELMELİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, “Üniversiteler eğitimle, bilimle gündeme gelmeli. 2500 yıllık Hipokrat yeminiyle değil. İnönü Üniversitesi başka hiç sorun yokmuş gibi Hipokrat Yemini'niyle uğraşıyor. Üniversiteler bilimle değil, Akit etkisiyle yönetiliyor. Allah akıl, fikir ve bilim versin” diye tepki gösterdi.

TTB: İktidar 150 binin üzerinde fazladan ölüme sebep oldu İlginizi Çekebilir TTB: İktidar 150 binin üzerinde fazladan ölüme sebep oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile AKP Bilim CHP Corona İnönü Üniversitesi rektör Sağlık Sağlık Bakanlığı Sakarya Sakarya üniversitesi Veli Ağbaba
Loading...