Sözcü Plus Giriş

Hulusi Akar’dan Joe Biden’a ‘soykırım’ yanıtı

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ABD Başkanı Joe Biden'ın 'soykırım' açıklamasına tepki gösterdi.

Güncellenme: 11:25, 26/04/2021
Hulusi Akar’dan Joe Biden’a ‘soykırım’ yanıtı

ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘soykırım’ açıklamasının yankıları sürüyor. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, “ABD Başkanı’nın 1915 olaylarına ilişkin ‘soykırım’ ifadesini kullanması; tarihi gerçekleri inkar ve çarpıtmaktan başka bir anlam taşımamaktadır” dedi. Bakan Akar, tarihi olayların hesaplaşma ve çatışma aracı olarak kullanılmaması ve siyasallaştırılmaması gerektiğini bildirerek, şunları kaydetti:

TÜRKİYE VE ERMENİSTAN’IN ORTAK SORUNU

– Böyle bir ortamın oluşmasının başta Türkiye-Ermenistan ve Türk-Ermeni ilişkileri olmak üzere bölge barışını olumsuz yönde etkileyeceği açıktır. Bölgemizin barış ve huzuru, Ermeni Diasporası ve onu, dün olduğu gibi günümüzde de kendi çıkarları için kullanmaya çalışan ülkelerin değil, bizlerin; bölge ülkelerinin, Türkiye ve Ermenistan’ın ortak sorunudur.

– Türkiye her zaman 1915 olayları ile ilgili tartışmaların siyasiler değil tarihçiler tarafından yapılması gereken bir konu olduğunu savunmuş ve ABD gibi müttefik ülkeler de dâhil olmak üzere üçüncü ülkelerden de bunu beklemiştir. Buna rağmen ABD yönetimi bu kararıyla kendi resmi raporlarını da imzalarını da inkâr ederek Ermeni diasporasının ve diğer bazı odakların baskılarına boyun eğmiş, ABD Ulusal Arşivler ve Kayıtlar Ajansı’nda bulunan başta General Harbord Raporu olmak üzere mevcut bilgi ve belgeleri görmezden gelmiştir.

GAFLETTİR, CEHALETTİR

– Sonuç olarak; yüz yıllarca birlikte güven ve refah içinde yaşadıkları ve birlikte yaşama iradesine sahip oldukları Amerikan belgeleri ile sabit Türk-Ermeni toplumları arasında bir dönemde yaşananları ‘soykırım’ olarak nitelemek gaflettir, cehalettir, geleceğin tahribidir. Bu yanlış düzeltilmelidir.

İlginizi ÇekebilirBiden'ın 'soykırım' çıkışına yanıt vermeyen Erdoğan'ın hamlesi belli olduBiden'ın 'soykırım' çıkışına yanıt vermeyen Erdoğan'ın hamlesi belli oldu

 

Yayınlanma Tarihi:10:55,