Sözcü Plus Giriş

İki kazadan biri ‘cep’ yüzünden

Türkiye Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Suat Sarı, “Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60’ının, araç kullanırken cep telefonlarını elle kullandığı tespit edildi” dedi.

Özlem ERMİŞ BEYHAN
Güncellenme: 07:56, 09/05/2021
İki kazadan biri ‘cep’ yüzünden

Türkiye Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Genel Başkan Yardımcısı Dr. Suat Sarı, trafik kazalarının ülkemize sadece ekonomik maliyetinin 55.5 milyar TL olarak hesaplandığını söyledi.  Her yıl mayıs ayının ilk cumartesi gününün tüm dünyada  Karayolu Trafik Güvenliği Günü olarak kutlandığını hatırlatan Sarı cep telefonlarının trafik için alkolden bile daha büyük bir tehdit haline geldiğini belirterek, “Son üç yılda kaza yapan sürücülerin yüzde 60'ının, araç kullanırken cep telefonlarını elle kullandığı tespit edildi” dedi. Türkiye'de iki kişiden birinin araba kullanırken telefon kullandığını vurgulayan Sarı, “Resmi kaza istatistiklerinde sürücünün dikkat dağınıklığının kaza sebeplerine dahil edilmesi gerekiyor” uyarısı yaptı.

TRAFİK BAKANLIĞI KURULMALI

Ülkemizde 28 ilde temsilcilikleri bulunan Türkiye Karayolu Trafik ve Yol Güvenliği Derneği Genel Başkan Yardımcısı Sarı, sürüş esnasında cep telefonu kullanmanın alkolden bile daha büyük tehdit olduğunu belirtti. Sarı, kazaların önlenmesi için Trafik Genel Müdürlüğü veya Trafik Bakanlığı kurulması gerektiğini söyledi.

İlginizi ÇekebilirCep telefonuna program indirdi, 234 bin lira dolandırıldıCep telefonuna program indirdi, 234 bin lira dolandırıldıİlginizi ÇekebilirCep telefonunun bir zararı daha ortaya çıktıCep telefonunun bir zararı daha ortaya çıktıİlginizi ÇekebilirAYM: Öğrencinin ölümünden, cep telefonunu alan öğretmenler sorumluAYM: Öğrencinin ölümünden, cep telefonunu alan öğretmenler sorumlu

 

Yayınlanma Tarihi:05:30,