İstanbul’da bu hastalığa yakalanıp köye dönüyorlar! 26 kişi öldü, 70 kişi hasta

İstanbul'da, silikozis hastalığına yakalanan Ercan Akyürek (30), tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitirdi. Silikozis hastalığı nedeniyle Bingöl'ün Karlıova ilçesinden ölenlerin sayısı 26'ya Türkiye genelinde ise 74'e yükseldi.

İstanbul’da bu hastalığa yakalanıp köye dönüyorlar! 26 kişi öldü, 70 kişi hasta

İstanbul’da, 1990- 2000li yılları arasında ‘merdiven altı’ diye tabir edilen kot kumlama atölyelerinde çalıştıktan sonra silikozis denilen akciğer hastalığına yakalanan işçilerden Ercan Akyürek, tedavi gördüğü Bingöl Devlet Hastanesi’nde yaşamını yitirdi.

Akyürek’in de ölümüyle, silikozis hastalığından Bingöl’ün Karlıova ilçesinden hayatını kaybedenlerin sayısı 26’ya, Türkiye genelinde ise 74’e yükseldi. 7 yıl önce de aynı hastalıktan kardeşi Emrah’ı da kaybeden Ercan Akyürek’in cenazesi hastanede yapılan otopsinin ardından Karlıova ilçesine bağlı Taşlıçay köyünde toprağa verildi.

70 SİLİKOZİS HASTASI VAR

Taşlıçay köyünde 70’e yakın silikozis hastasının olduğunu ifade eden köy muhtarı Fikret Oral, “Yıllardır köy halkı olarak bu hastalıkla mücadele ediyoruz. 1990’lı yıllarda ailelerini geçindirmek için bu atölyelerde çalışan gençlerimiz bu hastalığa yakalandı. Köyümüzde 70 silikozis hastası var ve birçoğu solunum makinesinden destek alıyor. Kış aylarında yollarımız kapandığı zaman en azından sağlık ocağında tedavi olabilsinler” dedi. DHA

Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası İlginizi Çekebilir Silikozis hastalığı teşhisinde 'hata' iddiası Silikozis hastası oldu işten atıldı İlginizi Çekebilir Silikozis hastası oldu işten atıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...