Sözcü Plus Giriş

İstanbul’da siber dolandırıcılık operasyonu

İstanbul'da banka müşterilerinin bilgilerini ele geçirip hesaplarından haksız kazanç elde ettikleri tespit edilen 19 şüpheli hakkında "nitelikli dolandırıcılık" suçundan yakalama kararı çıkarıldı.

Güncellenme: 10:32, 10/03/2021
İstanbul’da siber dolandırıcılık operasyonu
Habip ATAM
Fahrettin ÖZTÜRK

Operasyon, İstanbul Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince gerçekleştirildi. Polisi harekete geçiren dolandırıcılık olayı, bazı banka müşterilerinin şikayeti ile ortaya çıktı. İddiaya göre, mağdurlar şikayetlerinde, cep telefonu hatlarının bir anda kapandığını, aynı gün banka hesaplarındaki paralarının çekildiğini belirtti.

SİBER HIRSIZLIK

Yapılan şikayetler üzerine çalışma başlatan polis, tüm mağdurların internet hesaplarının başkaları tarafından ele geçirildiğini belirledi. Olayın bir suç şebekesince gerçekleştirildiği anlaşıldı. “Siber hırsızlık” kurbanı olan hesap sahiplerinin paralarının nasıl çalındığı da araştırmalarda ortaya çıktı.

SAHTE KİMLİKLE HAT YENİLEDLER

İddiaya göre, şebeke üyeleri önce dolandıracakları kişilerle ilgili banka ve kimlik bilgilerini ele geçirdi. Daha sonra bu bilgiler kullanılarak sahte kimlik üretildi. Şebeke üyeleri bu kimlikle hesap sahibinin kullandığı GSM operatörüne giderek, telefon hattını 4.5 G uyumlu hale getirmek istediğini söyledi. Çete üyesi yeni hattı alınca, banka hesap sahibinin telefonu kapanmış oldu. Hat değiştiği için banka müşterisinin telefon bankacılığı da dondurulmuş oldu.

YENİ HATLA ŞİFRE ALDILAR

Bu aşamanın ardından hızla hareket eden şebeke üyeleri, önce bankayı telefonla arayarak, “Hattımı 4.5 G uyumlu hale getirdim” diyerek, dondurulan işlemlerinin aktif edilmesini istedi. Ellerinde müşterilere ait bilgiler bulunan dolandırıcılar, müşteri temsilcisinin sorduğu güvenlik sorularını tek tek doğru olarak cevapladı. Bunun üzerine pasif olan hat aktif hale geldi. Bu sayede bankadan gelen şifreler, hırsızların telefonuna gelmiş oldu.

2 MİLYON 265 BİN LİRA

Polis ekiplerince yapılan çalışmada şebekenin bu yöntemle 2 milyon 265 bin 680 lira “EFT” ve “Havale” yaptığını belirledi. Sahtekarların 200 bin euroluk işlemlerinin ise bankalarca şüpheli bulunduğu için “Bloke” edildi.

13 GÖZALTI

Siber polisinin çalışmasında, paraları çalan şebekenin A.K.'nin elebaşı olduğu 19 kişilik bir suç grubu olduğu anlaşıldı. Şüphelilerin belirlenmesinin ardından İstanbul, Konya ve Malatya’da bu sabah eş zamanlı operasyon düzenlendi. Baskında 13 şüpheli gözaltına alındı.

Yayınlanma Tarihi:08:49,