İşte skandalın görüntüsü: AKP’li vekil görevini yapan polise hakaretler savurdu

18 Temmuz’da aracını durduran trafik polisine hakaret ettiği iddia edilen AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz’ın, olay görüntüsü ortaya çıktı. AKP'li Yılmaz'ın görevini yapan polis memuruna "Ekibine tükürürüm" dediği, ismini istediği polis memuruna "Şerefsiz, pislik" gibi hakaretler savurduğu görülüyor. Polis memuru bu olaydan sonra açığa alınmış, vekil Zeynep Gül Yılmaz ise olayı yalanlamıştı. Konuyla ilgili valilikten de açıklama geldi.

Geçtiğimiz 18 Temmuz'da AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracını Çeşmeli otoban çıkışında durduran polis memurlarının açığa alındığını daha önce kamuoyuyla paylaşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, bu kez olayın görüntüsünü ortaya koydu.

Başarır, “Geçtiğimiz Kurban Bayramı öncesi, Mersin Erdemli'de bir polis uygulamasında AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz, gelen ihbar üzerine kimlik sordukları için iki polisimize hakaret etmişti. O gün bunu gündeme getirmiştim. Ancak bu durumu AKP Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz yalanlamıştı. Bugün sizlerle paylaşacağım videoda, utanç görüntülerini göreceksiniz. AKP'nin gerçek yüzünü göreceksiniz” diye konuştu.

“BU GÖRÜNTÜLERDEN UTANMAYACAK MISINIZ?”

Ortaya çıkan görüntülerin utanılacak boyutta olduğunu ifade eden CHP'li Başarır, şunları söyledi:

*Üzülerek söylüyorum, AKP'li bir milletvekili Türk Polisi'ne ‘şerefsiz' kelimesini kullanıyor, ‘arabamdan uzak dur, tükürüklerin geliyor' diyerek aşağılıyor. Mersinin Erdemli ilçesi için ‘her geldiğimde bu pislikle karşılaşıyorum' diyor.

*Buradan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, İçişleri Bakanı Süleyman Soyluya sesleniyorum: Bu görüntülerden utanmayacak mısınız? Bu sözleri herhangi bir başka partiden bir milletvekili söyleseydi, dünyayı yıkmıştınız, milliyetçilik dersleri vermiştiniz.

*Yandaş basınınız, trolleriniz linç etmişti. Bakalım şerefli Türk Polisine şerefsiz diyen bu milletvekili için ne yapacaksınız? Benim ülkemde her gün ağır çalışma koşulları nedeniyle polisler intihar ediyor, ama milletvekiliniz bu onurlu mesleği yapanlara şerefsiz diyebiliyor.

*Hepimiz biliyoruz ki AKP iktidarı bu ülkeyi algıyla yönetiyor. Yalanlarıyla, iftiralarıyla yönetiyor. Asıl gerçek bu videoda. Siz kendi milletvekillerinizi kendi yandaşlarınızı her ne söylerlerse söylesinler korursunuz ama bizlere söylemediğimiz, yapmadığımız halde iftira atarsınız. Bakalım, görevini yapmakta olan polisimize şerefsiz diyen milletvekilinizi partide tutacak mısınız?

İŞTE OLAY DİALOG: HAKARETLER SAVURDU

Görevli trafik polisi ile aracını durdurduğu AKP'li Zeynep Gül Yılmaz arasında geçen olay diyalog şöyle:

Zeynep Gül Yılmaz: Beni niye durdurdunuz?

Polis: Aracınız milletvekili aracı olarak çıkmıyor.

Zeynep Gül Yılmaz: Bu benim sorunum mu? Yok, ama milletvekili aracı olarak geçiyor. Lütfen pencereden çekilin pencereden çemkirme içeriye tükürük giriyor. Senin adın ne? Kim benim arabamı ihbar ediyor?

Polis: Ekipler…

Zeynep Gül Yılmaz: Ekibine tükürürüm. Böyle terbiyesizlik mi olur.

Polis: Milletvekili aracı olarak çıkmıyor.

Zeynep Gül Yılmaz: Ne zaman Erdemli'ye gelsem bu pislikle uğraşıyorum. Bu benim sorunum mu terbiyesize bak. Bana adını verir misin.

Polis: Hanımefendi bir saniye lütfen bilgi vereceğim.

Zeynep Gül Yılmaz: Şerefsize bak

Polis: Lütfen küfür etmeyin, hakaret etmeyin lütfen.

Aracın sürücüsü olan kişi de daha sonra araçtan inerek polis memurunun ismini almaya çalıştı.

“BAĞIRTA BAĞIRTA ALDIK, KANIRTA KANIRTA DA ALACAĞIZ” DEMİŞTİ

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın, Nisan ayında TBMM Genel Kurulu ‘Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması’ teklifinin görüşmeleri sırasında kullandığı ifadeler de tepki görmüştü.

AKP’li vekillerin sahada olmadığına yönelik eleştirilere cevap veren Yılmaz “Siz merkez ilçelerde bile yoksunuz. Geçen hafta Kiremithane Mahallesi cumartesi pazarını ziyaret ettim. Size oy veren seçmen diyor ki, “Oy verdik, bir daha göremedik” Bağırta bağırta Akdeniz Belediyesi’ni aldık, kanırta kanırta da köşe başlarını tuttuğunuz Büyükşehri de alacağız. Çırpınışlarınız boşuna, vatandaş gerçek yüzünüzü gördü artık” ifadelerini kullanmıştı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise bu sözlere tepki göstererek, “Bir milletvekilinin, bir kadın siyasetçinin bu cümleyi kullanmasından fevkalade üzgün ve rahatsızım. Mersin Büyükşehir Belediyesini biz aldık, rıza üreterek aldık” yanıtını vermişti.

VALİLİKTEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Mersin Valiliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi;

*Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ın sosyal medya paylaşımı, olayı tamamen çarpıtmaktadır. Bahse konu olayda Mersin milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın aracı polis memurlarınca ihbar üzerine durdurulmuştur. Karayolları trafik kanununun 71. maddesi g bendinde görev ve hizmet gerekleri ve güvenlik nedenleriyle geçiş üstünlüğüne sahip araçlar sayılmıştır.

*Bu çerçevede milletvekilinin kullandığı araç bu kapsamda olmasına rağmen polis memurlarınca durdurulduktan ve milletvekili olduğu anlaşıldıktan sonra yarım saat bekletilmiştir. İlgili şube müdürünce sorgulamanın yanlış yapıldığı, aracın kaydının bulunduğu, bu bakımdan milletvekilinin aracının plakasının yanlış bildirildiği ihbarın yanlış olduğu söylenmesine rağmen bekletilmiş, ancak mesele il emniyet müdürüne intikal ettikten sonra çözülebilmiştir.

*O esnada polis memurlarının yapması gereken eğer tesbit edilen ihlal var ise tutanak tutup ilgili kurumuna göndermektir. Ancak ön tahkikattan anlaşılmıştır ki; görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır.

BAKAN YARDIMCINDAN DİKKAT ÇEKEN AÇIKLAMA

AKP Mersin Milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın, aracını durduran polis memurlarına hakaretler savurduğu görüntülere tepkiler çığ gibi büyürken, polis memurlarının hakkında başlatılan yasal işlem ve Mersin Valiliği'nin görevli polis memurlarıyla ilgili açıklaması ayrıca tartışma konusu oldu.

Mersin Valiliği, ‘ihbarın yanlış yapıldığını' ve ‘plakanın yanlış bildirildiğini' belirterek, “Görevli memurlar yasal mevzuatın dışına çıkmışlardır. Bunun üzerine haklarında gerekli yasal işlem başlatılmıştır” açıklaması yaptı.

PROVOKASYONLA SUÇLADI

Konuyla alakalı İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce de milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın hakaretlerinden bahsetmeyerek, olayın görüntüsünü kamuoyuyla paylaşan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır'ı provokasyonla suçladı.

Muhterem İnce'nin bu açıklamasına, CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan tepki gösterdi.

“BAKANLIK OLARAK POLİSİNE DAHİ SAHİP ÇIKAMIYORSUNUZ”

Murat Bakan, “Şecaattin arzederken sirkatin söylemek diye buna denir. Polise şerefsiz diyen Zeynep Gül Yılmaz diye bir milletvekili var. Bakanlık olarak bunu kınayamıyorsun neden şerefsiz dediğinin gerekçesini açıklıyorsun. Bakanlık olarak polisine dahi sahip çıkamıyorsunuz. Yazıklar olsun” dedi.

Öte yandan sosyal medyada milletvekili Zeynep Gül Yılmaz'ın kullandığı hakaret ifadeleri ayrı ayrı etiketlerle gündem oldu. ‘Polisimin Yanındayım' etiketinde polislere destek mesajı da 87 bini geçti.

Hafız rektörün banyo keyfi İlginizi Çekebilir Hafız rektörün banyo keyfi AKP'liler ısrarlı... HES için imar değişikliği yapıldı İlginizi Çekebilir AKP'liler ısrarlı... HES için imar değişikliği yapıldı