Tunç Soyer: Urla yangını kontrol altına alındı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Urla'da çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışması devam ediyor. Zaman zaman alevlenen bölgelere anında müdahale ediyoruz. Bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun" açıklamalarında bulundu.

Urla’nın Balıklıova Mahallesi’ndeki makilik alanda, saat 15.00 sıralarında yangın çıktı. Alevler, rüzgarın etkisiyle bozuk orman alanına da ulaştı. İhbar üzerine bölgeye 1 helikopter, 4 arazöz sevk edildi. Yangının sıçraması nedeniyle birkaç noktada birden devam eden alevler, geniş alana yayıldı.

Bölgeye takviye olarak 2’si 40 ton su kapasitesine sahip 3 uçak, 3 arazöz, 1 dozer, 1 yer ekibi gönderildi. Yüksek gerilim hatlarının yoğun olduğu bölgedeki alevlere arazinin yapısı nedeniyle karadan müdahalede ise güçlük yaşandı.

40 tonluk 2 Rus uçağı alevlere birer sorti yaptıktan sonra tekrar su takviyesi için bölgeden ayrıldı. Diğer ekiplerin alevlere müdahalesi büyük oranda havadan olmak üzere devam ediyor. Alevler yerleşim yerlerini tehdit etmezken, söndürme çalışmalarına İzmir Büyükşehir Belediyesi itfaiye ekipleri de destek verdi.

“YÜKSEK GERİLİM HATLARINDAN ÇIKMIŞ OLABİLİR”

Urla Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Murtaza Dayanç, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay da yangın bölgesine gelip, incelemelerde bulundu, söndürme çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kaymakam Tayanç, yangının yüksek gerilim hatlarından çıkmış olabileceğini düşündüklerini söyledi.

YANGIN DRONE İLE GÖRÜNTÜLENDİ

İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, sosyal medya hesabından Urla’nın Balıklıova Mahallesindeki makilik ve bozuk orman alanındaki yangınla ile ilgili yaptığı paylaşımda son durumu aktardı. Köşger, paylaşımda, “Yangına 10 arazöz, 15 itfaiye, 2 dozer, 2 uçak, 2 helikopter ile müdahale edilmiş, halen yangın söndürme çalışmaları devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Rüzgarın da etkisiyle yayılan yangında, alevlerin Urla’nın en kuzey uçtaki mahallesi olan yangına 5 kilometre mesafedeki Barbaros Mahallesi’ne sirayet etmemesi için yoğun çaba sarf edildi.

Öte yandan, bölgeye TOMA ekipleri de sevk edilirken, zabıta ekipleri söndürme çalışmalarına katılanlara ayran ve su dağıttı. Urla Kaymakamı ve Belediye Başkanvekili Murtaza Dayanç ve İzmir İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Hüseyin Hilmi Atabay drone ile yangın bölgesini inceledi. Yangın anı drone ile görüntülendi.

Yangını fark ettiğini söyleyen Ali Seyitoğlu, “Yoldan geçerken, karşı taraftan dumanların çıktığını fark ettim. İşten dönüyordum. 112’yi aradım yangın ihbarında bulundum. Ekipler geldi. Şu an söndürmek için müdahale ediyorlar” dedi.

KONTROL ALTINA ALINDI

İzmir'in Urla ilçesine bağlı Balıklıova'daki makilik alanda çıkan orman yangını, havadan ve karadan müdahalenin ardından akşam saatlerinde kontrol altına alındı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Urla’da çıkan yangın kontrol altına alındı, soğutma çalışması devam ediyor. Zaman zaman alevlenen bölgelere anında müdahale ediyoruz. Bütün hemşehrilerimize geçmiş olsun” dedi.

İletişim Başkanlığı: 5 noktada yangın sürüyor İlginizi Çekebilir İletişim Başkanlığı: 5 noktada yangın sürüyor