Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş neden kapalı?

Kapalı Maraş, 1974 yılında Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatıldı. Bir zamanlar Kıbrıs'ın tatil merkezi olan Kapalı Maraş, lüks otomobillerin, pahalı evlerin, ülkenin en iyi plajlarının bulunduğu ve Hollywood yıldızlarının dahi gözdesi olarak biliniyordu.

Kapalı Maraş nerede? Kapalı Maraş neden kapalı?

Bir zamanlar Kıbrıs’ın turizm cenneti olan Maraş, dünya starları ve zenginlerinin uğrak noktalarından birisiydi. Şimdi ise ‘Hayalet Şehir’ olarak anılıyor. 47 yıldır yerleşim ve iskana kapalı olan Kapalı Maraş’ın bir bölümünün yeniden açılması konusu konuşuluyor.

KAPALI MARAŞ NEREDE?

Maraş, Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, Kıbrıs’ın en ünlü bölgesiydi. Yapılan anlaşmalar sonrası büyük bir kısmı yerleşim ve iskana kapatılmıştır.

MARAŞ NEDEN KAPATILDI?

Maraş, KKTC’nin Gazimağusa şehrinde bulunan mahalle, ülkenin en ünlü bölgesiydi. Maraş, Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak biliniyordu. ‘Hayalet Şehir’ olarak da bilinen Maraş, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı.

Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta (o gün son bulan) İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Maraş, 1974 yılında 13 Ağustos’ta İkinci Kıbrıs Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirildi.

KAPALI MARAŞ BÖLGESİNE KİMLER GİREBİLİR?

1974 öncesi Akdeniz’in en ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran “Yeşil Hat” tampon bölgesindedir. İçerisinde BM’ye ait bir adet bina bulunmaktadır. Yaklaşık 400 metre ilerisinde ise altı apartman Türk Silahlı Kuvvetleri’ne orduevi yapılması için tahsis edilmiştir.

Türk Silahlı Kuvvetleri mensupları ile orduevi yanında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında içeriye giriş kesinlikle yasaktır. Hayalet şehri görmek isteyen yabancı turistler Maraş İkon Kilisesi’nden öteye gidememektedirler. Ancak 2016 yılından itibaren turistlerin kiliseye de girmeleri yasaklanmıştır. Askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiler haricinde hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Kapalı Maraş Bölgesi’ne alınmamaktadır.

DÜNYACA ÜNLÜ YILDIZLARIN UĞRAK NOKTASIYDI

1970’li yılların başında Akdeniz Bölgesi’nin en gözde tatil noktalarından biri olan Maraş, Avrupa’nın milyoner iş adamlarına, Marliyn Monroe, Sophia Loren gibi dünyaca ünlü isimlere ev sahipliği yaparken bir anda karanlığa bürünüp “Hayalet Şehir” olmaya terk edildi.

Kapalı Maraş nasıl açılacak? Ersin Tatar açıkladı İlginizi Çekebilir Kapalı Maraş nasıl açılacak? Ersin Tatar açıkladı

 

Kapalı Maraş açıklamalarına ABD, Yunanistan, İngiltere ve AB'den tepki: Kabul edilemez İlginizi Çekebilir Kapalı Maraş açıklamalarına ABD, Yunanistan, İngiltere ve AB'den tepki: Kabul edilemez

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...