Karabük’teki yangın kısmen kontrol altına alındı

Karabük'ün Ödemiş köyünde ormanlık alandaki yangın kısmen kontrol altına alındı. Karabük Valisi Fuat Gürel, "Bu saate kadar yapılan müdahalelerle kısmi kontrol altına alındığı söyleyebilirim. Bizi sevindiren olay ise, yerleşim birimlerine yayılmadı, zaten yerleşim birimleriyle ilgili gerekli tedbirleri aldık" dedi.

Karabük’teki yangın kısmen kontrol altına alındı

Bölgeye Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğünden takviye ekipler sevk edildi. Karabük Valisi Fuat Gürel de bölgeye gelip, çalışmaları takip ederek, ekipleri yönlendirdi.

RÜZGAR KESİLDİ

Ödemiş Köyünde ormanlık alandaki yangın devam ediyor. İtfaiye, orman işletme, İl Özel İdare, tanker ve iş makineleriyle yangına müdahale ediliyor.

Yangın söndürme çalışmalarına vatandaşlar ve firmalara ait iş makineleri de destek veriyor. Rüzgarın azalması yangının hızını keserken, alevlerin kontrol altına alınması için çalışmalar devam ediyor. Yangının yerleşim yerini tehdit etmediği belirtildi.

KARABÜK VALİSİ GÜREL: YANGIN KISMEN KONTROL ALTINA ALINDI

Karabük Valisi Fuat Gürel yangının kısmen kontrol altına alındığını belirterek, “Ülkemizde Ege ve Akdeniz’deki yangınlar yüreğimizi yakarken, bugün de maalesef Karabük’te yangın çıktı. Karabük Ödemiş, Yeşilköy ve Pirinçler mahallerimizin arasında öğleden sonra başlayan yangın önce küçük küçük bir kıvılcımdan daha büyüdü. Hızlı bir şekilde müdahale edildi ama maalesef, geniş bir alana yayıldı. Bu saate kadar yapılan müdahalelerle kısmi kontrol altına alındığı söyleyebilirim. Bizi sevindiren olay ise, yerleşim birimlerine yayılmadı, zaten yerleşim birimleriyle ilgili gerekli tedbirleri aldık” dedi.

“YANGIN, 50-60 DÖNÜM ALANDA ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR”

Yangının 50-60 dönüm alanda etkili olduğunun tahmin edildiğini ifade eden Vali Gürel, “Şu ana kadar orman teşkilatımız belediyelerimiz ve komşu illerimiz ile vatandaşlarımız buradalar, herkes bize yardımcı oluyor. Yangına belirli bir alanda müdahale edildi. Şu anda yangının etrafı çevrilmiş durumdadır. Eğer rüzgarla karşılaşmazsak durumu atlatacağız. Şu ana kadar ne kadar alan yandığını bilemiyoruz ama, muhtemelen 50-60 dönümlük bir alanın yandığını tahmin ediyoruz. Yangının çıkış nedenini konusunda herhangi bir bilgi yok. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor. Ülkemize Karabük’e geçmiş olsun” diye konuştu.

4 İLDEN TAKVİYE EKİP GELDİ 

Yangının büyümesi üzerine Bartın, Kastamonu, Zonguldak ve Bolu’dan Orman İşletme Müdürlüğüne bağlı ekipler takviye geldi. Karabük Emniyet Müdürlüğü’ne ait TOMA da yangın söndürme çalışmalarına destek veriyor.

VALİLİK: YANGIN BÜYÜK ORANDA KONTROL ALTINDA 

Karabük Valiliği’nden yapılan açıklamada, yangının büyük oranda kontrol altına alındığı ve 100 hektar alanın tahrip olduğu ifade edildi. Valilik açıklamasında, şöyle denildi:

* Merkez ilçeye bağlı Ödemiş Köyü ve Yeşilköy mevkiinde başlayan orman yangını Karabük Orman İşletme Müdürlüğü ve komşu illerimizden gelen Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri, İl Özel İdaresi ekipleri, il ve ilçe belediyelerimizin itfaiye ekipleri, komşu illerimizden gelen il ve ilçe belediye itfaiye ekipleri, devletimizin tüm kurumlarının araç, gereç ve personeli, özel sektöre ait itfaiye ve su tankerleri ile yöre halkımızın büyük emek, gayret ve cansiperane destekleri ile büyük oranda kontrol altına alınmış olup, soğutma çalışmaları halen devam etmektedir.

* Yangın söndürme çalışmalarına 162 itfaiye, arazöz, su tankeri ve iş makinesi, 400ün üzerinde emniyet, jandarma, orman işletme müdürlüğü, kamu personeli ve vatandaşımız katılmış olup yangında yaklaşık 100 hektarlık alan zarar görmüştür. Yangının şu an itibariyle yerleşim yerlerine sirayet etmesi söz konusu değildir. DHA

İYİ Partili vekilden orman yangınları ile mücadele sırasında hayatını kaybeden gönüllülerle ilgili kanun teklifi İlginizi Çekebilir İYİ Partili vekilden orman yangınları ile mücadele sırasında hayatını kaybeden gönüllülerle ilgili kanun teklifi Adalar'da yangın önlemi: Vapur sefer sayıları azaltıldı İlginizi Çekebilir Adalar'da yangın önlemi: Vapur sefer sayıları azaltıldı