Sözcü Plus Giriş

Lokanta ve restoran sahiplerinin gözü kulağı Beştepe’de

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün yapılacak olan kabine toplantısında ana gündem Covid tedbirleri ve bu alanda atılabilecek tedbirlerin yanı sıra ekonomi olacak.

Güncellenme: 13:42, 01/02/2021
Lokanta ve restoran sahiplerinin gözü kulağı Beştepe’de

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor.

Beştepe’de bugün saat 15.00’te başlayacak toplantıya ilişkin bilgi veren üst düzey bir yetkili, “Geçen hafta kabine toplantısı yapılmamıştı; bu haftaki toplantıda pandemideki gelişmeler ele alınacak. Daha önce vaka sayılarına bağlı olarak 15 Şubat gibi hem okullara hem de restaurant ve cafelere yönelik gevşeme yönlü bazı adımlar atılabileceği hesap ediliyordu. Ancak son günlerde vaka sayısında maalesef beklenen düşüş olmuyor” dedi.

Yetkili, vaka sayısının ağırlıklı olarak 6 bin – 7 bin aralığında seyrettiğini, düşüşün durduğunu belirterek, “Beklenen normalleşme diyebileceğimiz adımlar gecikecek gibi. Mutasyon sorununun olduğu bir ortamda tedbirlerin çok daha sıkı uygulanması gerekiyor. Aşılamanın başlamış olmasına bağlı olarak biraz gevşeme olduğu görüşleri de var. Ancak böyle giderse beklendiği şekilde tedbirlerde esneme kolay değil” dedi.

Yetkili, yine de bazı küçük adımlar atılabileceğini belirterek, üzerinde durulacak konulardan birinin 20 yaş altı ve 65 yaş üstü vatandaşlar için neler yapılabileceği ile daha sıkı tedbirlerle restaurant ve kafelere yönelik adım atılıp atılamayacağı olduğunu kaydetti.

Yetkili, “Bugünkü kabinede Sağlık Bakanı sunum yapacak. Bilim Kurulu’nun da önerileri dikkate alınarak son durum değerlendirilecek” dedi.

Diğer bir gündem konusunun ise ekonomi olacağını kaydeden aynı yetkili, “Geçen hafta Gıda Komitesi toplanmış ve fiyat artışlarına yönelik değerlendirme yapmıştı. Bugün de gelinen durum değerlendirecek, sektörel bazda adımlar olabilir burada; ancak bu artışlara karşı ne tür adımlar olabilir bunlar değerlendirilecek” dedi.

Toplantı sonrası Erdoğan alınan kararlar ve değerlendirmelere dair açıklama yapacak. (Reuters)

İlginizi Çekebilir2020'de günde beş lokanta kapandı2020'de günde beş lokanta kapandı

 

İlginizi ÇekebilirErdoğan'dan lokanta ve kafeler için açıklamaErdoğan'dan lokanta ve kafeler için açıklama
Yayınlanma Tarihi:13:41,