Meteoroloji ve belediyeden art arda çamur yağışı uyarısı: Bu gece başlıyor

Ankara Büyükşehir Belediyesi, başkentte toz taşınımı beklendiğini ve kentte yağış alan yerde çamur şeklinde yağış olabileceği konusunda vatandaşlara uyarılarda bulundu. Meteoroloji de bugün akşam saatlerine kadar Ege, Marmara'nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz için toz taşınımı ve yağış alan yerlerde çamur yağışı uyarısı yaptı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent için toz taşınımı uyarısında bulundu. Belediyeden yapılan açıklamada “Ankara genelinde Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı görüleceğinden görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksama gibi olumsuzluklar beklenmektedir. Vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olmalarını rica ederiz” denildi.

Açıklamada uyarının başlangıç saatinin 18 Nisan 00:00, bitiş zamanının ise 18 Nisan 21:00 olduğu aktarıldı.

METEOROLOJİ DE UYARDI

“Batı bölgelerde toz taşınımı bekleniyor” ifadelerinin kullanıldığı Meteoroloji’nin uyarısında “Yapılan son değerlendirmelere göre; gece saatlerinden Pazar akşam saatlerine kadar Ege, Marmara’nın güney ve doğusu ile Batı Karadeniz’de Kuzey Afrika kaynaklı toz taşınımı görüleceğinden görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

TEKİRDAĞ’DA ÇAMUR YAĞDI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün Marmara Bölgesi başta olmak üzere Ege, Batı Karadeniz'de Afrika kaynaklı ‘toz taşınımı uyarısının ardından gece saatlerinde Tekirdağ'da gökyüzünde toz sonucu oluşan çamur yağdı.

Etkili olan yağış sonrası araçların üzeri çamurla kaplandı. Bazı vatandaşlar, araçları üzerinde biriken çamurları temizlemeye çalıştı.

BURSA’DA DA ETKİLİ OLDU

Bursa’da hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte, kentin birçok noktasında gece yarısından itibaren yağış da başladı. Gün içerisinde ise birçok noktada çamur yağdığı görüldü.

Birçok vatandaş park yerlerindeki araçlarının üzerinin çamurla kaplandığını görünce şaşkınlık yaşadı. İş çıkışı araçlarını yıkamak isteyen vatandaşlar, sokağa çıkma kısıtlaması sebebiyle oto yıkamacılar kapalı olunca soluğu akaryakıt istasyonlarının oto yıkama servisinde aldı.

Akaryakıt istasyonlarında araçlarını yıkamak isteyen sürücüler, yoğunluk oluşturdu. Vatandaşlardan Aslan Türker, “İşten çıktım, izin belgem var. Çamur yağmış aracım kirlenince yıkamak istedim. Yoğunluk çok” dedi.

Öte yandan, Bursa Valiliği tarafından hava durumu ile ilgili yapılan açıklamada, “Eskişehir Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezince yapılan son değerlendirmelere göre; İlimiz genelinde toz taşınımı beklendiğinden, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde bozulma, yağış alan yerlerde çamur şeklinde yağış ve ulaşımda aksamalar gibi oluşması muhtemel risklere karşı tedbirli ve dikkatli olunması gerekmektedir” denildi. DHA-İHA

Meteoroloji'den Marmara ve birçok bölge için toz taşınımı uyarısı İlginizi Çekebilir Meteoroloji'den Marmara ve birçok bölge için toz taşınımı uyarısı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...